בתחילת חודש אוקטובר פתחה תושבת העיר מירב הראל, את קבוצת הפייסבוק "ליקוט במודיעין והסביבה", שצברה תוך שבוע מאות חברות וחברים.
מירב, תושבת מודיעין, היא מעצבת פנים בעלת משרד העיצוב "קפסולה עיצוב פנים- מקיים", וגם מלקטת ופעילה סביבתית.
2 צפייה בגלריה
מירב הראל מלקטת
מירב הראל מלקטת
מירב הראל מלקטת
(צילום: פרטי)
היא גדלה במושב במשפחה מטיילת, והיא דור שלישי לנשים מלקטות, שמחמיצות וכובשות, מהן למדה המון, ומספרת שהיא מלקטת מגיל חמש: "היה יום גשום וסבתא קיבלה את פני ואמרה 'הצרכנייה סגורה', אבל לא נורא, בואי לשדה נחפש פטריות...' נדהמתי, כי פטריות היו אז רק בשימורים. הלכנו לחפש יחד בבוץ עם שלוליות ענק, ארנבות ונרקיסים. מצאנו פטריות גדולות חומות מבריקות ובריח נפלא. זה זיכרון שחקוק אצלי. באותו היום למדתי שני דברים: אחד שיש אוכל בחוץ, והשני, שאני רוצה ללמוד יותר ושאפשר ללמוד הכל לבד".
קראו גם:
עם השנים למדה הראל על צמחים, במיוחד אלו שלתועלת האדם. יש לה מגוון מגדירים וספרים בנושא וכישרון לצבירת ידע.
מה זה ליקוט בעצם?
"ליקוט הוא איסוף דברים מהטבע לצורכי האדם. פעם היינו ציידים לקטים, צברנו ידע על הטבע שסובב אותנו ובחיים המודרניים לאט לאט שכחנו. לי חשוב לזכור. אחרי הצבא כמקצוע למדתי עיצוב ותכנון פנים, והסתבר לי שתכונות הליקוט וצבירת ידע משרתות אותי גם בעבודת העיצוב. עיצוב פנים מערב את כל החושים, והעיצוב שלי מתבונן ולומד מהטבע: אם זה באור, בצבע, בתכונות האדם, והכל תוך שמירה על הסביבה- עיצוב מקיים".
2 צפייה בגלריה
מירב הראל במהלך הפעילות
מירב הראל במהלך הפעילות
מירב הראל במהלך הפעילות
(צילום: פרטי)
מאחר וקצת מפחיד להסתובב לבד ביער, בעשור האחרון הראל מלקטת עם חברות. "לפני שנה", היא מספרת, "פתחתי עם חברתי אילה וייס את המותג 'ציידת לקטת': סיורי ליקוט חווייתיים ביער בן שמן. יצאנו לדרך ספונטאנית וזה הלך והתעצם היה נפלא וגרם אושר רב לכל כך הרבה אנשים".
לגבי הקבוצה הנוכחית היא מספרת: "שנים חלמתי על לפתוח קבוצת פייסבוק לאזור שלנו, והנה, בגל השני זה קרה. כל יום אני מראה בקבוצה בקצרה מה ניתן למצוא ב- עד 1000 מטר מהבית במודיעין והסביבה, אילו צמחים מופלאים גדלים אצלנו בבר ובעיר, ומה ניתן להכין מהם ומעודדת את החברים להמשיך לחקור. נכון שהיום יש הכל בסופר אבל במיוחד בתקופת הקורונה כשהכל משתנה סביבנו כדאי ללמוד מחדש מה שיש לטבע להציע. ללמוד ללקט זה לא רק להגדיר.
זו חוויה שלמה, וחיבור לאנשים, לכל החושים למזג האוויר, לטבע. יש פה תהליך ריפוי מעומס החיים המודרניים. בליקוט לומדים מאנשים ובשטח, לא מתמונות וסרטונים, אבל הקבוצה היא התחלה של הדרך שלי לחבר אנשים לליקוט וממש נוצרה קהילה. כולם מוזמנים להצטרף לקבוצה בפייס 'ליקוט במודיעין והסביבה' וברגע שיתאפשר נתחיל סיורי ליקוט בשטח. אתם מוזמנים לחוויה עוצמתית שמערבת את כל החושים".
כל העדכונים - חדשות מודיעין