בתקופה הקרובה, המועצה המקומית שוהם תוציא אל הפועל מיזם על טהרת השמירה על הסביבה והטבע, ותקים אמפיתיאטרון בשטח שבו פעלה במשך שנים מחצבה ישנה שהפכה עם הזמן לאתר השלכת פסולת פיראטי.
2 צפייה בגלריה
המחצבה הישנה
המחצבה הישנה
המחצבה הישנה
(צילום: החברה הכלכלית שוהם)
קראו גם:
המחצבה ממוקמת מזרחית לכביש 444, בתחום השיפוט של שוהם, והיא הוקמה לפני כמאה שנים, עוד בתקופה שבה הבריטים שלטו בארץ, אז שימשה את כוחות הצבא הבריטיים לחציבת אבן לבניין בימי מלחמת העולם הראשונה.
לאחר עזיבת הבריטים את הארץ עם הקמת המדינה, נשארה המחצבה מוזנחת, ובמשך שנים ארוכות שימש המקום כמטווח מורשה עבור כוחות משטרה ושאר שירותי הביטחון, אולם לפני כעשור הופסקה לחלוטין הפעילות במקום.
נטישת המתחם הפכה אותו לאתר פיראטי להשלכת פסולת עבור קבלני בנייה, מה שגרם נזק לסביבה ולחיות הבר שבשטח הפתוח.
לאחרונה התקבלה במועצת שוהם החלטה להשמיש את המקום לצורכי התושבים, ולהפוך את האתר לאמפי - תהליך שאותו תכנן האדריכל ברוס לוין. ההשקעה הכספית בהקמת המתחם תעמוד על כ־14 מיליון שקלים, חלק נכבד מתוכם במימון הקרן לשיקום מחצבות.
2 צפייה בגלריה
הדמיית האמפיתיאטרון
הדמיית האמפיתיאטרון
הדמיית האמפיתיאטרון
(הדמיה: CircleCube)
האמפי החדש יכלול 1,500 מקומות ישיבה, ושטח המתחם כולו יהיה כשני דונמים. במקום יסללו דרכי גישה, יקימו קירות אקוסטיים, וישתלו מדשאות וצמחי נוי.
בימת המופעים תפנה לכיוון ההפוך מבתי היישוב, כך שלא צפויה הפרעה לתושבים כאשר במקום יתקיימו אירועים.
"מדובר בתוכנית חדשה ומרגשת שתאפשר למועצת שוהם לשקם מחצבה ישנה ונטושה ולהעניק לתושבי היישוב והאיזור מתחם חדיש למופעים ואירועים שנמצא ממש בתוך הטבע", אומר ראש המועצה, איתן פטיגרו. "האמפיתיאטרון החדש, ביחד עם החניון למטיילי שביל ישראל במקום והחיבור ליער הקהילתי שוהם, יביא ליד ביטוי את הערכים של היישוב שלנו, בהם המחויבות שלנו לסביבה ולאהבת התרבות".
תושבי שוהם מרוצים גם הם מאוד מהחדשות הטריות, ובמיוחד משיקום האתר הנטוש.
"זה מקום מוזנח שבכל פעם שאני רוכב בסביבה על האופניים אני אומר לעצמי שחבל שהוא לא עובר טיפול, ומשמח לשמוע שזה הולך לקרות", אומר יעד צברי, תושב שוהם. "הרעיון פשוט אבל מקסים ויצירתי וכל הכבוד למי שעומדים מאחורי היוזמה".