כתב אישום חמור במיוחד הוגש בתחילת השבוע לבית המשפט לתעבורה נגד עמית כהן (43), תושב מודיעין וכבאי בשירותי הכיבוי וההצלה בעיר, בו מיוחסות לו עבירות של גרימת מוות ברשלנות, נהיגה בשכרות ונהיגה בקלות ראש, שגרמו על פי הנטען לתאונת דרכים שבה נהרגה הפעוטה פנינה משה ז"ל בת השלוש מלוד.
2 צפייה בגלריה
"תחושת כאב ואבל". זירת התאונה
"תחושת כאב ואבל". זירת התאונה
"תחושת כאב ואבל". זירת התאונה
(צילום: דוברות המשטרה)
קראו גם:
על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד עינת בניטה מפרקליטות מחוז מרכז, ביום ה־12 ביולי נהג כהן בכבאית בצהרי היום ברמלה, בעודו בדרכו לאירוע מבצעי בזמן משמרת, ובשעה שמזג האוויר היה נוח והראות בדרכים בהן נסע היתה ברורה וללא כל הפרעות.
בסביבות השעה 13:45, נסע כהן ברחוב שדרות ירושלים, מכיוון צפון לדרום, והגיע אל צומת הרחובות שדרות ירושלים־הדרור־אפריאט.
על פי כתב האישום, נהג כהן בכבאית בה היו מופעלים סירנה ואורות מהבהבים, והראות בצומת, לכל הכיוונים, היתה פתוחה למרחק של בין 78 ל־182 מטרים, עובדה שהיתה אמורה לאפשר לו להבחין בקלות בכלי רכב החולפים בצומת.
באותה השעה עשתה את דרכה לכיוון הצומת ורד משה, תושבת לוד, כשבמושב האחורי ברכבה ישבה בתה פנינה בת השלוש.
2 צפייה בגלריה
פנינה משה ז"ל
פנינה משה ז"ל
פנינה משה ז"ל
(צילום: פרטי)
משה נכנסה אל הצומת מרחוב דרור כאשר הרמזור בצומת היה ירוק.
כהן, על פי כתב האישום, הגיע לצומת מרחוב שדרות ירושלים, ולמרות שהרמזור בכיוון נסיעתו היה אדום, והוא נדרש לעצור לפני חצייתו, בהתאם לנוהלי כיבוי והצלה, ועל אף שהצומת לא היה פנוי מכלי רכב והוא היה יכול להבחין בכך, הוא המשיך בנסיעה רצופה והתנגש בעוצמה עם חזית הכבאית בדופן ימין של רכבה של משה.

קנאביס בשתן

מעוצמת ההתנגשות נגרמה לפעוטה חבלת ראש קשה והיא הובהלה לבית חולים אסף הרופא, שם מתה מפצעיה.
האם נפגעה באורח קל ושוחררה לביתה לאחר מספר שעות.
עוד עולה מכתב האישום, כי מבדיקת שתן שבוצעה לכהן מיד לאחר התאונה, עלו ממצאים מטרידים, לאחר שבדמו נמצאו שרידים של סם מסוג קנאביס, מה שהעלה את ההשערה כי ייתכן שנהג בהשפעת סמים.
בכתב האישום נטען כי כהן נהג במצב של שכרות, שכן "בגופו נמצאה חומצת חשיש בריכוז של 151 Ng/ml, שהינה תוצר חילוף חומרים של קנבוס".
בהיבט של סעיף הרשלנות, קובע כתב האישום כי כהן "נכנס לצומת באור אדום, תוך חריגה מהוראות הבטיחות של כבאות והצלה, מבלי לוודא שהצומת פנוי, ובין היתר מבלי לעצור את הכבאית עצירה מוחלטת בקו עצירה בכניסה לצומת, כפי שנדרש ממנו בהוראת הבטיחות".
עוד מצוין בכתב האישום כי "הנאשם לא הבחין ברכב המאזדה מגיע אל הצומת על אף שדה ראייה פתוח שעמד לרשותו".

"כתם לכל החיים"

בימים שאחרי הגשת כתב האישום עיכלו אנשי שירותי הכבאות וההצלה את ההתפתחות החמורה, ונציב כבאות והצלה, רב־טפסר דדי שמחי, הנחה את מפקדיו להרחיק את כהן מתפקידו עד לסיום ההליכים המשפטיים בעניינו.
במקביל, בתחנת מודיעין שכהן היה חלק ממנה, רועננו, כמו בשאר תחנות הכיבוי וההצלה ברחבי הארץ, נוהלי הנסיעה והפעילות לצוותים אשר שוהים במשמרות.
עמיתיו של כהן בתחנת הכיבוי וההצלה של מודיעין הניחו כי האירוע, שהתרחש לפני שלושה חודשים, יבשיל לכדי כתב אישום חמור, אולם למרות זאת הם הופתעו מחומרת האישומים.
"זה מקרה שאסור היה שיקרה וחבל שקרה, פשוט מוות מיותר, רגעים של חוסר אחריות וחוסר תשומת לב", אומר אחד מאנשי תחנת הכיבוי במודיעין. "את הכתם הזה עמית יישא כל החיים, ואנחנו כמובן נזכור את זה בכל רגע. זאת נורה אדומה מהבהבת לכל כבאי ולכל בן אדם".
מכריהם של משפחת משה, שאיבדו את בתם הקטנה, מספרים על תחושות קשות בקרב בני המשפחה.
"גם כתב האישום אינו מסייע לתחושת הכאב והאבל והאובדן על ילדה קטנה ומקסימה", אומר אחד מהשכנים של משפחת משה. "זה היה ויישאר סיפור עצוב וקשה וחבל מאוד שאלה הנסיבות".
בא כוחו של כהן, עו"ד אלון טנקג'י, מסר בתגובה: "איננו מעוניינים להגיב כעת, כתב האישום רק הוגש ואנחנו בשלב למידה של הדברים".