2 צפייה בגלריה
עופר בר במרתון אמסטרדם. צילום: שמרית פלדמר
עופר בר במרתון אמסטרדם. צילום: שמרית פלדמר
עופר בר במרתון אמסטרדם. צילום: שמרית פלדמר
תכירו את עופר בר שלא נותן אפילו לבעיות קצב הלב שלו לעצור אותו מלרוץ. עופר בר, בן 55, עובד בהיי טק, נשוי ואבא ל- 5 ילדים, מתגורר בלפיד. לפני שנתיים גילה את עולם הריצה. מאז ומתמיד אהב את עולמות הספורט במיוחד צניחה וקרטה. הוא החליט להירשם לקבוצת כושר, על מנת להוריד במשקל, ואז קיבל המלצה ממאמן הכושר שלו שיתחיל לרוץ.
תחילה התחיל לרוץ לבד ואחר כך הצטרף לקבוצת ריצה במודיעין ונחשף לעולם הזה. לפני כמעט שנה סיים את המרתון הראשון שלו באמסטרדם, אחריו החליט לרוץ את מרתון טבריה ובנה לעצמו תוכנית אימונים לאוקטובר. באוגוסט במהלך האימונים התחיל להרגיש שמשהו לא בסדר אצלו ,תוך כדי ריצה, הוא התחיל לעלות דופק מהיר.
בר הלך בדחיפות לרופא וגילה שיש לו הפרעות בקצב לב. ההמלצה המיידית של הרופא הייתה על ניתוח ואכן נקבע לו ניתוח חודש לפני מרתון אמסטרדם. עופר נכנס למעין צינתור ובאמצע הניתוח הרופא עדכן אותו שלא בטוח שזה יפתור את הבעיה שלו וכמובן ייעץ לו להפסיק לרוץ.
אבל בר חשב אחרת, תוך כמה ימים חזר לפעילות מלאה, עבר בדיקות מאמץ וקיבל אישור רפואי להשתתף במרתון. תוכנית האימונים שלו אמנם השתבשה אבל בר לא ויתר לעצמו. הוא התחיל את המקצה של המרתון המלא והרגיש טוב, אבל בק"מ 32 הוא פתאום הרגיש לא טוב, נשכב על הרצפה ולא הצליח לזוז. אנשי עזרה ראשונה הגיעו למקום, טיפלו בו ורק אחרי שעה שלמה לאחר שחזר לעצמו הוא החליט לסיים בכל זאת את המרתון.
2 צפייה בגלריה
עופר בר. צילום: שמרית פלדמר
עופר בר. צילום: שמרית פלדמר
עופר בר. צילום: שמרית פלדמר
"המאמץ הגופני היה כל כך קשה", מספר בר, "המערכת החיסונית חטפה טראומה ופתחה את הדלת לצינון הולנדי קשה. לקח לי שבוע לחזור לריצה וגם זה בקושי. המראות והזיכרונות מהריצה הזו שנמשכה כמעט חמש שעות תמימות עדיין מלווים אותי והמוח מנסה לעכל את כל המידע ולעשות סדר בדברים. אתה מסיים את המרוץ הזה או בחדר מיון או בקו הגמר ומכיוון שלא הסכמתי להתפנות, לא נותרה לי ברירה והמשכתי לרוץ עוד 10 ק"מ אינסופיים עד לקו הסיום המיוחל.
חשבתי שאפרוץ בבכי על קו הגמר, כמו שקרה לי כשהגעתי לפסגת הקילימנג'רו. אבל זה לא קרה. הייתי תשוש מדי מכדי להתרגש ושמחתי שזה נגמר. מצד שני אני שמח שחוויתי את זה וגם הצלחתי לסיים את המרוץ. עכשיו הגוף שלי יודע מה המשמעות של קריסת מערכות ואיך אני צריך לרוץ בפעם הבאה. תהיה ריצת תיקון ואפילו שתיים".
האתגר: ריצת אולטרא
עד היום עופר השתתף במרתון אמסטרדם, מרתון טבריה, תל אביב וירושלים והשנה החליט שהאתגר הבא שלו היא ריצת אולטרא. בעקבות ההחלטה התחיל עופר להתאמן אצל אבי סוויסה ולפני שבועיים השתתף בריצת 100 ק"מ סובב עמק. בקילומטר ה-66 שוב נשכב עופר על הריצה. הוא הרגיש איך מה שקרה לו באמסטרדם חוזר על עצמו, הבחילות, צמרמורת אבל החליט לסיים את המרוץ.
מתוך קבוצה של חמישה רצים הוא נשאר לבד וסיים את ריצת ה-100 ק"מ שלו אחרי 16.5 שעות "ריצה מבחינתי", אומר בר, "זה סמל למאבק, כלומר לא לוותר לעצמי ולא להגיד לא יכול כי אמרו לי ככה וככה. אלה היו החיים שלי בשנה האחרונה, כל מה שאני עושה, זה על מנת להוכיח לעצמי שאני יכול".
בר ישתתף בקרוב במרתון המדברי שמארגנת חברת מרתון ישראל שיתקיים ביום שישי ה-29/11 באילת. מדובר במסלול יפה ופראי המתחיל במדבר וסיומו לחוף הים האדום. המרוץ כולל: מקצה מרתון 42.2 ק"מ, חצי מרתון 21.1 ק"מ, מקצה 10 ק"מ - מסלול לזכרם של אילן לוי ויהונתן אזולאי, ילידי אילת שנהרגו בתאונת דרכים, ומקצה 5 ק"מ.