האם ההורים הדתיים ישלמו פחות? במשך שנים נדרשו ההורים במודיעין לשלם אלפי שקלים על הלימודים באולפנא ובישיבה בעיר, על אף שאלה הוגדרו כמסגרות עירוניות. כאשר נפתח התיכון הדתי השנה הם שוב גילו כי ידרשו לשלם 5,000 שקל בעבור הלימודים בו. אבל עכשיו מסתמנת בשורה בנושא: ועדה ציבורית של ועדת החינוך בכנסת תבחן את תשלומי ההורים על החינוך הדתי.
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"
"מבול הפניות מהורים שאינם יכולים לעמוד בתשלומים שגובים מוסדות החינוך הולך וגובר", אמר ח"כ זבולון אורלב בדיון שהתקיים השבוע בוועדת החינוך. "הורים רבים אינם מסוגלים לממן לילדיהם חינוך דתי מפאת עלותו הגבוהה. ההורים רוצים שקיפות ושהתשלומים ייגבו עבור תכלית ראויה".
חברת מועצת העיר מודיעין ויויאן אלבוים זומנה לוועדה כנציגת ההורים ממודיעין. היא הדגישה שהפגיעה בכיס של ההורים משמעותית במיוחד לאור העובדה שפעמים רבות מדובר במשפחות מרובות ילדים. אלבוים ציינה שעל פי הנתונים ועל אף התלונות, מודיעין נכון להיום, זולה ביחס לערים אחרות במדינה. בעוד שבמודיעין משלמים 6,500-5,500 שקל, הורים בציבור הדתי ברחבי הארץ נדרשים לשלם 20,000-7,500 שקל בשנה.
"הבעיה נובעת מחוסר הברירה מולה ניצבים ההורים", הסבירה אלבוים. "יש רצון גדול מאוד להשקיע בחינוך הילדים, אבל העובדה שלא ניתן לבחור מסגרת על יסודית דתית שלא תעלה אלפי שקלים צריכה להשתנות. ייתכן שהמענה צריך להיעשות בבניית תוכנית בה ניתן יהיה לסיים את יום הלימודים ב־14:00 ללא תשלום נוסף, ומי שירצה העשרה יישאר וישלם בהתאם.
מעבר לכך, חייבים שקיפות בנוגע לשירותים הנרכשים בכספי ההורים. הכוונה היא לא שרב הישיבה לוקח את הכסף לכיסו אלא שישנם פעילויות ושירותים שההורים היו מוותרים עליהם אם זה היה נתון לשיקולם. הפעילות החברתית הענפה, הסמינרים והפעילויות הרבות הם חלק מהעלויות הגבוהות וראוי לבחון במה ניתן להקל על ההורים".
חלק מעבודת הוועדה תכלול השוואה לבתי ספר חילוניים שמציעים לא מעט פעילויות ומגמות ייחודיות ועדיין לא מגיעים לאותם סכומים גבוהים הנגבים מההורים. "ראוי לבחון את הנושא וללמוד במה ניתן להתייעל, לגייס תקציבים, לאזן, במה להשקיע ועל מה אפשר לוותר. יש גבול למה שהורים מסוגלים לשלם".
הוועדה תגבש המלצות עבור התשלומים והשירותים לישיבות התיכוניות והאולפנות ותגיש את המלצותיה בתוך שלושה חודשים.