הכי מרגש: כל עיר והסמל שלה, כל אזרח והסמל שאיתו הוא מזדהה יותר מכל. לפניכם חלק מהסמלים הבולטים של העיר והאיזור. כנסו, תקראו ואחר כך גם אתם מוזמנים לבחור את הסמל שהכי ריגש אתכם.
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"
1. החינוכי - בית הספר הדמוקרטי איפה: אבני החושן מתי: 2011 מי: האדריכלית אסתר לוי למה: בית הספר הדמוקרטי הוא לא הגדול או המצליח מכולם אבל שזור בו סיפורה של העיר. וגם בגלל שבעיר שכמעט כולם מגיעים אליה בגלל החינוך, חייב להיות בית ספר ברשימת המועמדים כסמל.
בעיר של 24,000 תלמידים יש קשת רחבה במיוחד של מסגרות. בית הספר הדמוקרטי הוא אחד מהבולטים בהם. עשר שנים התקיימו הלימודים בקרוואנים. עשר שנים בהן שההורים יחד עם העיריה פעלו לשים את החינוך האלטרנטיבי הפתוח והמבוסס על אמון מלא בתלמיד, על המפה של משרד החינוך. בשנת הלימודים הנוכחית סוף סוף זה קרה. מבנה קבע חדש מעוצב שבראשו נישא שעון גדול. ספק להזכיר לתלמידים מתי השיעור מתחיל, ספק להזכיר לאחרים שבענייני חינוך השעון לא מפסיק לתקתק.
2. המחבר- גשר הרכבת המהירה לירושלים איפה: בעמק איילון, מעל כביש 431 מתי: ייפתח רק ב־2017, בשטח כבר מ־2007 מי: רכבת ישראל
למה: מדובר בגשר מרהיב שהוקם בעמק איילון בדרך לירושלים. הקו המהיר לעיר הבירה הוא אחד ממיזמי התחבורה הגדולים בארץ הכולל מסילה כפולה למרחק של 38 ק"מ עם עשרה גשרים וחמש מנהרות. אחד הגשרים הענקיים האלה בלתי ניתן לפספוס בדרך למודיעין. שער עוצמתי המסמל את מיקומה הרעיוני של העיר בדיוק כמו אותה מסילה - החיבור בין גוש דן לירושלים. יתכן שכשתחייגו 106 כשתהיו שם, הנציגה של המוקד העירוני במודיעין תאמר לכם שזה לא חלק מהעיר. אבל עבור התושבים הגשר הזה הוא חלק מהסיפור, חלק מהנסיעה הביתה. המהלך הזה שלוקח הרבה מאוד בטון ומחבר אנשים ומקומות במרחב הירוק של העמק הוא חלק מהנוף וחלק בלתי נפרד מהסיפור של העיר. ועוד משהו: הגשר מושך אליו צעירים שקופצים ממנו בנג'י פיראטי. בשבילם לפחות הוא בהחלט המונומנט של העיר.
3. הירוק - החווה האקולוגית איפה: אזור התעסוקה מתי: 2003 מי: מייסד ומנהל החווה, יצחק גזיאל למה: איפה במודיעין יש הכי הרבה מבקרים מחו"ל? בחווה. לא פעם מניפים במודיעין את דגל העיר הירוקה. את תואר הכבוד הזה מעניקה לה בין השאר החווה האקולוגית המהווה מרכז חינוכי־אקולוגי שמיישם במלוא הדרו עקרונות בר־קיימא. במקום שנראה כמו חווה ביבשת אחרת מתקיימים חיי קהילה ופעילות חינוכית שוטפת. בחווה אפשר לפגוש אנרגיה סולארית, קומפוסט ים, מיחזור ויצירה, שירותים טבעיים, חקלאות אורגנית ודאגה לבעלי החיים. כל אלה ביחד עם אידיאליים שיתופיים הופך אותה לאתר ייחודי ונדיר המביא כבוד לעיר. החווה שזוכה לתמיכה מצד העיריה מהווה מוקד של לימודים, בילוי ועשייה עבור תושבים ומבקרים מהארץ והעולם. מפתיע לחשוב שבעיר המתוכננת הראשונה, המחופה באבני ירושלים ניתן לציין בקתות של רובינזון קרוזו כאופציה לסמל.
4. הנוסטלגי - מגדל מים ברעות איפה: ברעות מתי: 1990 למה: כי זה הסמל החלוצי של המקום. בשנת 1985 החליטה הממשלה בראשות יצחק רבין לבנות על אדמת הטרשים יישוב לאנשי צבא הקבע ולאנשי מערכת הביטחון בחבל ארץ החשמונאים, שהוא בעל מורשת היסטורית חשובה לעם ישראל. כמו יישובים כפריים רבים מגדל המים לא רק מהווה מקור לאספקת המים אלא גם הפך לנקודת ציון, למקום הכי גבוה בשטח ממנו ניתן להשקיף ובעזרתו מסבירים איך להגיע. במקום הוקם פארק וחדר כושר תחת כיפת השמיים המשמשים את התושבים המבוגרים והצעירים. בשנה האחרונה בעקבות פיצוץ בצנרת ביישוב, נאלצו לרוקן את מאגר המים ולהזרימו ברחובות. מפלים שוצפים התווספו לנוף היישוב. נחל זורם צורם במיוחד. שהזכיר שעם כל הכבוד לנוסטלגיה צריך גם צנרת חדשה.
5. ההיסטורי - גבעת התיתורה איפה: בקצה הצפוני של רחוב עמק איילון מתי: 3,000 לפנה"ס למה: אם אתם חושבים שהטבע וההיסטוריה הם חלק בלתי נפרד מהסיפור של מודיעין, הרי שגבעת התיתורה ראויה לתואר המונומנט של העיר. מדובר באתר ארכיאולוגיה וטבע בתוך העיר בו נמצאו בין היתר ממצאים מתקופת הברונזה, חיצים מימי החשמונאים, מטבע ממרד בר כוכבא, מחילות, גתות ובית שרוף מהתקופה הצלבנית. שכבות של היסטוריה ומרבד של פרחים וצמחים רבים.
בגבעה כ־180 בורות מים וממצאים ארכיאולוגיים המעידים על היותה כפר גדול ומרכזי כבר בימי קדם, וסביבה כפרים קטנים וחוות חקלאיות שהשתמשו בשירותיה. בעבר אושרה תוכנית לבניית 800 יחידות דיור על הגבעה, אך עם ההכרה של העיריה באתר כמקום מורשת וארכיאולוגיה פועלים כעת לעצירת התוכניות. בינתיים, הגבעה מהווה מוקד תיירות פנים של תושבי העיר. בתי ספר והחברה להגנת הטבע ע