לא מפחדים: "אני לא מפחד. לא על המשפחה ולא על הילדים. אם מישהו יעשה לי משהו, אני אוציא על זה כתבה". כך אומר השבוע אחד הצעירים ממודיעין עילית שהקימו אתר חדשות שמעז להיכנס לקישקע' של העיר החרדית הסגורה.
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"
אם תכתבו את המילים "מודיעין עילית" במנוע החיפוש באינטרנט, התוצאה הראשונה שתעלה היא אתר בשם "מודיעין עילית נט". אתר שיגרתי, אינפורמטיבי, שבמבט ראשון קל לראות בו אתר מטעם העירייה, שהוקם כדי לתת מידע לתושב ולפרסם הודעות מטעמה. אבל קריאה קצרה של הכותרות מבהירה שיש פה משהו אחר לחלוטין: שחיתות, אלימות נגד נשים בשל לבושן ואפליה בין העדות הם רק כמה מהנושאים שמככבים בעמוד הראשון, ועושים שמות בקהילה הסגורה.
מקימי האתר. מוכנים לחשוף, לא מוכנים להיחשף. צילום: רונן כרם
לפני שנה וחצי התרחש חרם אינטרנט בקהילה החרדית בארץ, ששינה את פני גופי התקשורת בעולם החרדי. אתרים נסגרו, פורומים של חרדים צונזרו ועיתונאים חרדים ירדו למחתרת. "מה שהתחיל בהורדת כתבות לא נאותות על אוכלוסייה החרדית הפך לצינזור פוליטי של תוכן", טוען משה (שם בדוי), ממקימי "מודיעין עילית נט" ועורך האתר. "הרבנים המפקחים פועלים מטעם העירייה, והם מפקחים שלא יכניסו דברים נגדה. זאת לא עיתונות מבחינתי".
משה, פעיל חדשות מזה שנים רבות, חבר לנחום שגם הוא נדבק בחיידק החדשות, והשניים צירפו את דוד, כתב ידוע בעיר. ביחד הם החלו לעבוד על אתר שייתן מענה חדשותי לעיר מודיעין עילית. "רצינו אתר חדשות שמחויב לאמת. נוספה לכך גם העובדה שלעירייה אין אתר מוניציפאלי מטעמה, שנותן מענה לפניות התושב. התוצאה היא אתר לטובת התושב, המשלב בין השניים". האתר עלה לאוויר לפני שלושה חודשים, ולדברי משה, הוא כבר מתהדר ב-3,000 כניסות בחודש, מכל העולם".
איזה כתבות שלכם הרעישו את הקהילה? משה: "אחת מהן למשל, מספרת על אברכים קיצונים המתגוררים בשכונת 'נחלת חפציבה' במודיעין עילית שפתחו במאבק כנגד נשים שמתלבשות לטעמם 'בצורה שאינה הולמת ומחטיאות את הרבים'".
על פי הכתבה החל בשבועות האחרונים "גל הטרדות מצד גורמים בשכונה, כנגד הנשים ובעליהן, כשבין היתר התקבלו איומים ומכתבים, בהם הוזהרו הנשים כי במידה וימשיכו במעשין 'ניאלץ לסלקכם מעירנו'". עוד נכתב כי המאבק החריף וגלש לפסים אלימים כשתושב השכונה שב הביתה עם אשתו והותקף במכות.
איזה סיפורים הרגיזו את העירייה? חשפנו סיפור שלתלמידות בבית ספר לבנות לא הייתה דרך בטיחותית להגיע לכיתות, מה שגרם לערוץ 2 לעשות כתבה בנושא. העירייה נאלצה להגיב, משרד החינוך החל לעקוב, ובפורום שהיינו חברים בו נבדק מדי יום מה התקדם עד שהטיפול בעניין הסתיים. כתבנו גם על בעיה במקווה בעיר והכתבה הובילה לקיום ההפגנה הראשונה שהתקיימה אי פעם בעיר נגד ראש העירייה".
ומה יקרה אם יגלו מי אתם? אתם לא חוששים לגורל המשפחות שלכם? משה: "יכולים לפגוע במשפחה המורחבת. להעיף ילדים ממוסדות חינוך, לפגוע כלכלית. זו הסיבה העיקרית לכך שאנחנו נשארים בעילום שם בינתיים".
הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות מודיעין"