8 צפייה בגלריה
מע"ר מודיעין
מע"ר מודיעין
מע"ר מודיעין
(צילום: חורחה נובומינסקי)
העשור החולף התאפיין בתנופת בנייה ברוב חלקי הארץ. מניתוח המתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה שבעשור האחרון נבנו בישראל כחצי מיליון דירות, 30 אחוז יותר ממספר הדירות שנבנו בעשור הקודם. ואולם במודיעין, מכבים-רעות התופעה היתה מצומצמת יותר ובעיר נבנו בעשור האחרון 4,871 דירות בלבד.
לדברי מנכ"ל 'וואשחי את עמלה', אחמד עמלה, הבונה את פרויקט 'נופי ארגמן' בשכונת מורשת החדשה, "לצד ההיצע הגדול שנבנה בעשור האחרון בכל הארץ, הבנייה במודיעין היתה בהיקף מצומצם. גם תוכנית 'מחיר למשתכן' שנכנסה למודיעין לא נתנה מענה לביקושים הגבוהים. עם זאת, חשוב לציין כי לצד הבנייה למגורים יש במודיעין פריחה של בניית מסחר ובנייני משרדים בשכונת המע"ר החדשה. אני מאמין שכך צריכה להיראות עיר מרכזית בישראל".
ניתוח הנתונים בדק גם מהו גודל הדירה הפופולרי ביותר בעשור שחלף. מתברר ש־40 אחוז מהדירות שנבנו בישראל היו דירות ארבעה חדרים, שהן כ־200 אלף דירות בסך הכל. במודיעין נבנו בעשור האחרון 1,930 דירות ארבעה חדרים, שהן כ־40 אחוז מהתחלות הבנייה.
שיעור הדירות בנות חמישה חדרים במדינה עמד על 28 אחוז בלבד, ובמודיעין שיעור זה עמד על 34 אחוז. בעיר נבנו 1,641 דירות חמישה חדרים.
וכמה דירות שישה חדרים נבנו בעיר? בעשור האחרון נבנו במודיעין, מכבים-רעות 767 דירות כאלו, שהן 16 אחוז מהתחלות הבנייה בעיר.
"למרות שרוב הביקוש בעיר מגיע ממשפחות מבוססות המעוניינות לשדרג ולעבור לדירות גדולות יותר בעקבות הרחבת המשפחה", מסביר עמלה, "אנחנו רואים שהתחלות הבנייה של דירות גדולות הינו קטן", מסביר עמלה, "אלא שבשכונות החדשות כמו שכונת מורשת, ניתן למצוא דירות חמישה חדרים גדולות במיוחד במחיר אטרקטיבי".
ליזה טולדנו זכיינית רמיקס מור במודיעין מכבים רעות: "במהלך העשור האחרון עבר שוק הנדל"ן בארץ ובמודיעין, מכבים-רעות תהפוכות, עליות וירידות ושינויים רבים. שתי מגמות עיקריות אפיינו את השוק לאורך העשור – האחת, עליית מחירים עקבית, והשנייה התפתחות הבנייה בעיר, התרחבות ובנייה של שכונות חדשות וביקוש מתגבר ועולה.
"מגמת עליית המחירים נמשכה לאורך השנים למרות אירועים נקודתיים שהביאו להאטה ו/או 'ישיבה על הגדר' במשך מספר חודשים בכל פעם. אירועים כמו 'מע"מ אפס אחוז' של יאיר לפיד, 'צוק איתן', 'עופרת יצוקה', 'מחיר למשתכן', מס על דירה שלישית למשקיעים. אולם בסופו של כל 'אירוע' התברר לרוכשים שאין מה להמתין לירידת מחירים. המחירים עולים.
"במהלך העשור נבנו שכונות חדשות כמו ציפורים, נופים והמע"ר, התפתחו אזורי תעשייה ומסחר - ליגד וישפרו, ברמה שהשפיעה על מקומות תעסוקה, ובהמשך על המגורים.
"אי אפשר שלא לשייך את מגמת ההתפתחות העירונית וההשלכות שלה לראש העירייה, חיים ביבס ‑ העובדה שיש רק ראש עירייה אחד לאורך השנים, עקבי ובעל מדיניות מתמשכת המביאה לכך שכל התוכניות יוצאות לפועל ומתממשות.
"המחירים במודיעין עלו בעשור האחרון בשכונות השונות בטווח שבין 60 ל־90 אחוז. דוגמאות לשינויים במחירים בעסקאות שנערכו במשרדי: בשנת 2010 נמכרה דירת חמישה חדרים ברחוב תרשיש ב־1.95 מיליון שקל, והשנה ב־2.765 מיליון שקל; ברעות נמכר בית ברחוב ארז ב־2.925 מיליון שקל, ולאחרונה נמכר ברחוב גיתית בית באותו מצב ב־5.5 מיליון שקל; ביצחק רבין נמכרה דירת שלושה חדרים ב־2010 ב־1.035 מיליון שקל, ובסוף 2019 נמכרה דירה דומה ב־1.675 מיליון שקל; בנביאים נמכרה דירת ארבעה חדרים לפני עשור ב־1.265 מיליון שקל, ולאחרונה דירה באותו מצב נמכרה ב־2.015 מיליון שקל.
"בשנה האחרונה חלה עלייה במחירים בכחמישה עד עשרה אחוזים, תלוי בשכונה ובתקופה בשנה.
"הבנייה החדשה לאורך השנים העבירה בעקבותיה את הביקושים מבוכמן לקייזר, לכרמים, וכיום לציפורים ונופים. קיימת מגמת ביקוש עולה לבנייה החדשה בדירות יד שנייה וכן לדירות חדשות בעלות סטנדרטים ותכנון חדשני לאחר פיתוח שכונתי וגמר בנייה בסביבה.
"להערכתי, העליות כנראה יימשכו גם בשנה הבאה. מה שהיה הוא שיהיה עד שהמדינה לא תעמיד פתרונות אמיתיים להיצע".
8 צפייה בגלריה
צילום: חורחה נובומינסקי
צילום: חורחה נובומינסקי
צילום: חורחה נובומינסקי
(צילום: חורחה נובומינסקי)
שכונת הכרמים
מה קרה בעשור החולף: שכונת הכרמים (בעבר נקראה ציפור על שם האדריכל שתכנן אותה ‑ גרשון ציפור). השכונה נמצאת בצפון-מערב העיר והבנייה בה מתאפיינת בבתי דירות בני שלוש־שבע קומות. שם השכונה מייצג את הכרמים שהיו בה לפני הקמת העיר. הרחובות נקראים על שם חודשי הלוח העברי.
השכונה גובלת בכביש 443 וברחוב הראשי ‑ עמק האלה. תחילת אכלוס השכונה בשנת 2003. מתגוררים בה 12,235 תושבים (נכון לשנת 2019).
שכונת הכרמים סבלה בעבר מדימוי בעייתי בשל העובדה שיועדה תחילה לדירות 'מחיר למשתכן', אולם כיום היא מאופיינת כשכונה צעירה ומגוונת באוכלוסיה שלה עם בתי ספר טובים. יחסית היא מאוכלסת באוכלוסיה צעירה יותר, ועדיין ניתן למצוא בה דירות במחירים קצת יותר שפויים משכונות אחרות בעיר. אחד היתרונות המרכזיים של השכונה הוא קרבתה ליציאה לכביש 443.
דבר המומחה ‑ נטלי תורג'מן ממשרד 'רילוקשיין': "בעשר השנים האחרונות בשוק הנדל"ן במודיעין היו שינויים מטורפים. לפני עשר שנים היו במודיעין המון זוגות צעירים שחיפשו דירות של שלושה-ארבעה חדרים שהיו במחירים ריאליים. היום אין כמעט זוגות צעירים הרוכשים בעיר, אלה בדרך כלל משפרי דיור. אני יכולה למנות באצבעות זוגות צעירים שמגיעים לרכוש בעיר. פעם אפשר היה לקנות דירת שלושה חדרים במודיעין ב־700 אלף שקל. היום היא שווה 1.6 מיליון מינימום. עלייה של מיליון שקל. בהתחלה היו בכרמים בעיקר זוגות צעירים. כיום זאת השכונה עם אחוזי המכירה הכי גבוהים בעיר. מדובר בשכונה מאוד אסתטית, קרובה להכל, הבנייה משובחת. האוכלוסיה בשכונה היום היא מעורבת. פעם היו בעיקר צעירים, היום יש הכל, גם מבוגרים, סבים וסבתות. יש מתנ"ס שנבנה במהלך העשור ובתי ספר חדשים וטובים כמו שיבולים וכרמים. דירת ארבעה חדרים נמכרה בתחילת העשור ב־1.3 מיליון והיום דירה ממוצעת בת ארבעה חדרים נמכרת בשני מיליון ומעלה. מדובר בשכונה מבוקשת שבעבר היתה עליה סטיגמה והיום יש לה ביקוש גדול ואנשים אוהבים לגור כאן".

8 צפייה בגלריה
שכונת הפרחים
שכונת הפרחים
שכונת הפרחים
(צילום: חורחה נובומינסקי)
שכונת הפרחים
מה קרה בעשור החולף: שכונת הפרחים נמצאת במרכז העיר ומתאפיינת ברחובות הולנדיים, בתי דירות עד ארבע קומות, בתים דו-משפחתיים, ומיזם מגדלי מגורים ברחוב חרצית. שם השכונה מייצג את שמות הרחובות בשכונה הנקראים על שם עצים, פרחים וצמחים.
שכונת הפרחים היא אחת השכונות הוותיקות בעיר שהחלה להתאכלס בשנת 1996 והיא מונה 8,138 תושבים (נכון לשנת 2019).
בצדה המזרחי גובלת השכונה בכביש 443 ובגבעת התיתורה, בצדה הדרומי במרכז העיר, בצדה המערבי בשדרות החשמונאים ובצדה המזרחי בשכונת הנחלים.
המיקום האטרקטיבי שלה, יחד עם המרווחים הגדולים בין הבניינים, הדירות המרווחות ופתיחת המע"ר הצמוד לשכונה, השיבו את הקונים לשכונה.
כשהחלה להתאכלס בשנת 1996, היו אלה לרוב זוגות צעירים ומשפחות צעירות שרכשו בה דירה. היום האוכלוסיה בשכונה מאופיינת כחברה בוגרת יותר, של משפחות ותיקות, לצד זוגות צעירים חדשים.
השכונה נחשבת לשקטה, ממוקמת במרכז העיר וקרובה לכל מוסדות העיר, לרכבת ולמוסדות החינוך. בשל הקרבה לרכבת והיותה במרחק הליכה ממרבית מוסדות ושירותי העיר, אפשר להסתדר בה גם בלי רכב.
בשכונה ישנם מספר מוסדות ציבור ושירותים, דיור מוגן, בית העירייה, שיטור עירוני, ועוד. מדרום ממוקמים קניון לב העיר (עזריאלי), היכל התרבות, ספרייה, וקאנטרי קלאב עם בריכה ומועדון כושר.
שכונת הפרחים היא שכונה ותיקה ומאוכלסת, ללא עתודות בנייה.
מחירי קנייה ממוצעים: דירת שלושה חדרים - כ־1.6 מיליון שקל; דירת ארבעה חדרים ‑ 1.85 עד שני מיליון שקל; דירות חמישה חדרים ‑ בין 2.1 ל־2.3 מיליון שקל; דירות גן ארבעה חדרים ‑ כ־2.1 מיליון שקל; דירות גן חמישה חדרים ‑ כ־2.4 עד 2.5 מיליון שקל; בית פרטי ‑ כ־3 מיליון שקל.
דבר המומחה ‑ נטלי תורג'מן ממשרד 'רילוקשיין': "שכונת הפרחים היא אחת השכונות המרכזיות בעיר. הבתים ישנים ורובם עברו שיפוץ מהיסוד. הבתים מאוד מרווחים על שטחים מאוד גדולים, חדרים גדולים וחללי אירוח מפנקים. המחירים קצת עלו לאחרונה בגלל הקירבה למע"ר. הרבה בתים בלי מעליות. יש דירות ברחובות ההולנדיים עם חניה שהיא יחידה מניבה ויש לה ביקוש יפה מאוד. המחירים עלו כמו בכל העיר. דירת שלושה חדרים בפרחים עלתה לפני עשור 1.1 מיליון שקל והיום עולה 1.65 מיליון שקל".

8 צפייה בגלריה
שכונת מגינים מודיעין
שכונת מגינים מודיעין
שכונת מגינים מודיעין
(צילום: רונן כרם)
שכונת המגינים
מה קרה בעשור החולף: שכונת המגינים נקראה בעבר שכונת השמשוני‑דרום על שם האדריכל המתכנן שמואל שמשוני. השכונה נמצאת בצפון‑מערב העיר ומתאפיינת בדירות של שלושה, ארבעה וחמישה חדרים, קוטג'ים דו-משפחתיים ושני מתחמי מגדלים: מגדלי דמרי ומגדלי 'מי ערד'.
שם השכונה מייצג את שמות הרחובות, הנקראים על שמם של אלופי צה"ל בעבר, חטיבות ומבצעים ממורשת הקרב של צה"ל.
השכונה החלה להתאכלס בשנת 1999 ומונה 8,542 תושבים (נכון לשנת 2019). הרחובות התוחמים אותה הם עמק זבולון בדרום‑מערב, שדרות החשמונאים במזרח, ועמק בית שאן וחטיבת הראל.
בין יתרונות השכונה: מרווחת מאוד, הצמתים מאופיינים בכיכרות המסדירות את התנועה, חלק גדול של השכונה בנוי בציפוי אבן המעניק לשכונה צביון יוקרתי, ויש בה תכנון נכון של מבני הציבור בשכונה, המפזר את הבניינים ומונע צפיפות של כלי רכב. בנוסף הגנים נחשבים מעולים, ויש בתי ספר ‑ חילוני ודתי ‑ במרחק הליכה.
בין חסרונות השכונה: חוסר בדירות גן בנות חמישה חדרים וקוטג'ים.
האוכלוסייה בשכונה מעורבת הן בגיל והן מבחינה דתית, מאוד מגוונת ומכילה. תושביה אוהבים אותה מאוד, ולרוב במעבר מגורים ממנה נאלצים לעזוב מכיוון שישנו מגוון נמוך של נכסים גדולים, של צמודי קרקע או קוטג'ים.
למעדיפים דירות קטנות יחסית, בעיקר ארבעה וגם שלושה חדרים, יש מגוון מרשים ביותר בשכונה זו.
יתרון משמעותי ביותר נוסף לשכונה הוא מיקומה בלב העיר, ובמיוחד עם צמיחת המע"ר הסמוך אליה. בשכונה יש מיעוט יחסי של מכירות בהשוואה לשכונות אחרות בעיר. תושביה שבעי רצון ועוברים רק באין ברירה.
דבר המומחה ‑ נטלי תורג'מן ממשרד 'רילוקשיין': "במגינים יש הרבה יוצאי צבא ואנשי קבע בפרויקטים שנבנו עבורם. היא מאוד מבוקשת, גם בגלל המיקום שלה במרחק הליכה לרכבת ולמע"ר הקרוב. יש במגינים בתים פרטיים במעל ארבעה מיליון שקל".

המע"ר

מה קרה בעשור החולף: המע"ר (מרכז עסקים ראשי) אמנם לא מוגדר כשכונת מגורים אלא כמרכז עסקים ראשי של העיר, אבל בתכנונו שולבו גם יחידות מגורים רבות כחלק מהתפיסה של עירוב שימושים – מגורים לצד עסקים ומשרדים. המע"ר אטרקטיבי במיוחד עבור זוגות צעירים, סטודנטים ומבוגרים, הרוצים להיות קרובים למרכז העניינים.
מרכז העיר של מודיעין, מכבים-רעות נמצא בין שדרות החשמונאים לרחוב תלתן וכולל יחידות דיור, משרדים ומדרחוב מסחרי.
בסך הכל צפויות להיבנות במע"ר כ־1,500 דירות בגדלים מגוונים, בבניינים של חמש עד 12 קומות.
כ־700 דירות נבנות לאורך שדרות החשמונאים, המשמשת כשדרה המרכזית וציר תנועה ראשי של השכונה והעיר בכלל. הדירות האחרות ממוקמות במרכז השכונה, לאורך השדרה המרכזית, המותאמת להולכי רגל ונגישה מאוד לחנויות ולמבני ציבור.
בשכונה מתוכננים לקום בעתיד מכללה ודיור מוגן. שליש מכלל הדירות מיועדות לצעירים ולגמלאים.
דבר המומחה ‑ ענת סביר מ'רימקס מור': "המע"ר זה בית משוגעים. עכשיו נמכרה דירת ארבעה וחצי חדרים חדשה של אפריקה ישראל ב־2.6 מיליון. הסיבה להצלחה היא הלוקיישן – דקה מהקניון, מהמסעדות, הלב של כל חיי התרבות והפנאי של העיר, קרוב לרכבת, קרוב להכל. במיוחד למבוגרים שמחפשים את האקשן ורוצים את הנוחות של לרדת למטה ויש את הכל. לדעתי רוב הפרויקטים כבר מכורים. ממוצע מחירים במע"ר - ארבעה חדרים ‑ 2.5 מיליון, חמישה חדרים - 2.8, פנטהאוז - ארבעה מיליון וצפונה".
8 צפייה בגלריה
רובע מכבים רעות
רובע מכבים רעות
רובע מכבים רעות
(צילום: חורה נובומינסקי)
רובע מכבים רעות
מה קרה בעשור החולף: היישוב מכבים רעות הוא רובע במעמד מוניציפלי של ועד רובע עירוני. כיום מונים מכבים ורעות 735 ו־1,600 משקי בית בהתאמה, ובסך הכל כ־11,500 תושבים.
הרובע המשיך גם בעשור האחרון לשמור על צביון וייחוד משלו תוך כדי שמחירי הנדל"ן ממשיכים להאמיר בו לגבהים חדשים.
איכות החיים שמציע הרובע, הכוללת בתים צמודי קרקע והרבה ירוק, קורצת לרבים, ובשנים האחרונות ניכרת תנועה של צעירים אמידים ממודיעין, משפרי דיור שעוברים ממודיעין למכבים רעות ומחליפים את האוכלוסייה המתבגרת ביישוב. ב"תחרות" בין מכבים לרעות ניכר שרעות עולה על אחותה הוותיקה מבחינת מחירי הנדל"ן שבה והביקוש אליה.
דבר המומחה ‑ ענת סביר מ'רימקס מור': "המחירים במכבים רעות עלו בצורה משמעותית בעשור האחרון בעיקר ברעות, יותר ממכבים, בשל ביקוש של זוגות צעירים לגור ברעות בגלל החינוך ובגלל הקאנטרי. רעות הוא יישוב שממותג כיותר צעיר ממכבים ומשפחות ממודיעין שרצו לעבור לבית צמוד קרקע קונים בתים ישנים ברעות ומשפצים אותם. המחירים עלו בצורה היסטרית - אם בעבר היה אפשר למצוא בית ברעות ב־3.5 מיליון שקל, היום זה מתחיל ב־4.7 מיליון שקל לבית שמיועד לשיפוץ, שעולה עוד מיליון שקל. ועדיין יש ביקושים היסטריים. צעירים לוקחים משכנתה של שניים וחצי מיליון שקל. מדובר בחבר'ה צעירים בדרך כלל מתחומי ההיי־טק, רופאים ואקדמאים שמרוויחים יפה מאוד ויכולים לעמוד במספרים האלה. האוכלוסייה המבוגרת מתקשה להמשיך להחזיק את הבתים הגדולים גם מבחינת המבנה שלהם שהוא עם מדרגות וגם מבחינת עלויות אחזקה, ולכן חלק מהמבוגרים עוברים לתל אביב וחלקם - מי שהילדים שלו נשארו במודיעין, עוברים לבתים במודיעין במפלס אחד, חלקם במגדלים, חלקם בשכונת הציפורים והרבה עברו למע"ר כדי להיות במרכז, קרובים ללב התוסס של העיר, ומשפחות צעירות עם ילדים נכנסו במקומן לרעות. במכבים יש פחות ביקוש מרעות. היא עדיין קצת ממותגת כיותר מנומנמת, שקטה ורגועה. יש היום במכבים למעלה מ־40 בתים למכירה. הזוגות הצעירים מעדיפים את רעות כי לא צריך להסיע את הילדים לבית ספר והכל קרוב. אפשר להגיע באותו מחיר של בית דו משפחתי ברעות לבית בודד במכבים. אם ברעות נמכרים ארבעה בתים בחודש, במכבים נמכר בית אחד בחודש. פר מטר מכבים יותר זולה מרעות. לאחרונה יש התעוררות קלה במכבים. המרכז המסחרי עבר מתיחת פנים, פתחו פאב ופיצה, בית הספר לא נסגר, אז יש קצת תנופה חיובית. בית ממוצע במכבים נמכר היום ב־6 מיליון שקל ולפני עשר שנים הוא נמכר סביב הארבעה מיליון".

8 צפייה בגלריה
הנביאים מודיעין
הנביאים מודיעין
הנביאים מודיעין
(צילום: חורחה נובומינסקי)
הנביאים
מה קרה בעשור החולף: כמו כל השכונות בעיר, מחירי הדיור בשכונה בעשור החולף כמעט והכפילו את עצמם. השכונה התבגרה, אבל עדיין נחשבת מבוקשת. היא ממוקמת בצפון העיר ומתאפיינת בבתי דירות של שלוש, ארבע וחמש קומות ומגדלי קומות. שמה מייצג את שמות הרחובות הנקראים על שמות נביאי ישראל.
השכונה החלה להתאכלס בשנת 1999 ומונה 6,611 תושבים (נכון לשנת 2019). הרחובות התוחמים את השכונה הם עמק בית שאן בדרום, שדרות החשמונאים במזרח, עמק האלה בצפון, ורחוב דבורה הנביאה במערב.
מרכזים מסחריים: דונה סנטר ברחוב שמואל הנביא, מרכז בעמק האלה, מרכז בעמק בית שאן.
מוסדות ציבור: מקווה נשים ברחוב אליהו הנביא, חדר כושר בטבע בסוף רחוב עמק האלה.
בתי ספר: ממלכתי אסיף, קריית החינוך של יחד (יסודי, תיכון); גוונים לחינוך מיוחד.
דבר המומחה ‑ נטלי תורג'מן ממשרד 'רילוקשיין': "שכונת הנביאים גובלת בשתי שכונות - מגינים והכרמים. בנביאים יש בתים יחסית מרווחים, דבר שמאפיין את הבנייה הישנה. המחירים עלו כמו בכל מודיעין על אותו טווח. לפני עשר שנים דירת ארבעה חדרים עלתה כ־1.250 מיליון, היום היא עולה סביב השני מיליון. אם הדירה היא ללא מעלית זה מוריד את המחיר. בשכונה יש מגוון רחב של אוכלוסיה. יש הרבה שמבקשים קרבה לבתי כנסת ויש ביקוש רב גם בשל הקרבה לבית הספר יחד המבוקש".

8 צפייה בגלריה
שכונת אבני חן מודיעין
שכונת אבני חן מודיעין
שכונת אבני חן מודיעין
(צילום: חורחה נובומינסקי)
שכונת אבני חן
מה קרה בעשור החולף: שכונת אבני חן נקראה בעבר 'שכונת קייזר' על שם האדריכל המתכנן דני קייזר. השכונה נמצאת בחלקה המערבי של העיר ומתאפיינת בבתי דירות עד ארבע קומות, בנייה גבוהה, בתים צמודי קרקע ומגדלי דירות.
שם השכונה מייצג את שמות הרחובות הנקראים על שם אבנים טובות, אבני החושן והבדים של המשכן.
השכונה החלה להתאכלס בשנת 2003 ומונה 11,393 תושבים, נכון לשנת 2019. היא גובלת ברחוב עמק זבולון במזרח ובפארק הטבע העירוני ענבה בדרום.
מבני ציבור, מסחר ופנאי בשכונה: מרכז ספורט ובריכה עירונית ברחוב עמק זבולון, אנדרטה להנצחת חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה, חדר כושר בטבע ברחוב עמק זבולון (ליד מגרש הכדורסל), מקווה לנשים ברחוב אבני החושן, תנועות נוער, מרכזים מסחריים קטנים ברחוב לשם, אבני החושן, אודם ובדולח ומרכז מסחרי גדול ברחוב עמק זבולון, טיילת חוט השני.
בתי ספר: בית הספר הממלכתי אבני חן, בית הספר הממלכתי-דתי דרכי יהודה, בית הספר הממלכתי חוט השני, בית הספר העל-יסודי עירוני ה'.
השכונה מתאפיינת באוכלוסייה מעורבת של חילונים ודתיים, רבים ממוצא אנגלו־סקסי. רוב התושבים הדתיים חובשי כיפה סרוגה.
שכונת אבני חן מבוקשת מאוד בגלל הקהילות הרבות הפועלות בה. שוק הדירות בשכונה פונה בעיקר למשפרי דיור המעוניינים להישאר בשכונה, ואולם בגלל היצע הדירות הנמוך הדיירים עוברים לעיתים לשכונת בוכמן או לשכונות החדשות ציפורים ונופים הסמוכות.
דבר המומחה ‑ יואל שפריצר מ'שפריצר נדל"ן': "בעשור האחרון מודיעין הפכה מעיר יחסית שקטה לעיר ממש תוססת. גם האוכלוסייה השתנתה – אז היו הרבה זוגות צעירים שחיפשו דירות גן, היום יש הרבה זוגות מבוגרים שמחפשים פנטהאוזים. בכל הארץ המחירים עלו מאוד בעשור האחרון. בשכונות הוותיקות האוכלוסייה התבגרה והתחילו לסגור גני ילדים. היום רואים יותר מתבגרים ברחוב. פעם ראו רק ילדים קטנים. הצעירים פחות באים לפה היום בגלל המחירים. מאוד קשה לזוג צעיר לקנות כאן. שכונת מורשת תביא כנראה גל של צעירים לעיר. אבני חן תמיד היתה שכונה של משפחות צעירות אבל היום יש גל של מבוגרים שבאים לשכונה. אותם נתונים שהתאימו אז לצעירים מתאימים היום למבוגרים – הקירבה לרכבת ולקניון. המבוגרים מחליפים את הצעירים שעוברים לדירות גדולות יותר בבוכמן, ציפורים או נופים. דירת ארבעה חדרים באבני חן שעלתה לפני עשור 1.25 מיליון שקל, נמכרת היום ב־2.1 מיליון שקל".

שכונת משואה

מה קרה בעשור החולף: שכונת משואה (בעבר נקראה גבעת סי) היא מהשכונות הוותיקות בעיר. היא נמצאת במרכז העיר ומתאפיינת בבתי דירות בגובה שלוש וארבע קומות. כמו כן יש בשכונה כמה רחובות של בתים דו-משפחתיים. במרכז השכונה, ברחוב מגדל הלבנון, נבנו שישה מגדלי דירות.
את השכונה תכנן האדריכל משה ספדיה ושמה מייצג את מיקומה הגבוה. תחילת אכלוסה היה בשנת 1996. נכון לשנת 2019 גרים בשכונה 9,932 תושבים.
בחלקה הצפוני-מערבי גובלת השכונה במרכז העסקים הראשי של העיר ובפארק הטבע העירוני פארק ענבה. צפונית לשכונה יש נחלים ובחלקה הדרומי היא גובלת ברעות ובשכונת השבטים.
פארק עמק החולה הוא הפארק המרכזי של השכונה ומרכז קאנטרי סנטר ברחוב עמק החולה הוא המרכז המסחרי הראשון שנפתח בעיר.
כמו בכל העיר, עלו מחירי הדירות בשכונה בכ־50 אחוז בעשור האחרון. בשל העובדה שחלק מהדירות בשכונה מעט מיושנות ושבבניינים אין מעליות, אפשר למצוא בשכונה לעיתים דירות במחירים מעט נוחים יותר.
דבר המומחה ‑ ירון ישראל מנהל ובעלים של משרד התיווך 'השקעות מודיעין': "בכל מודיעין מחירי הנדל"ן הכפילו את עצמם ויותר בעשר השנים האחרונות. יש ביקוש חזק וההיצע לא גבוה מדי. המחירים עלו בכל השכונות ובכל האזורים באופן די זהה. בשנים האחרונות דירות ללא מעליות יותר קשה למכור וזה משפיע על מחירי הדירות בשכונות הוותיקות כמו משואה. יש היום גם ביקוש גדול לדירות במפלס אחד ולדירות גג, מה שיש פחות בשכונות הישנות כמו משואה. האוכלוסייה במשואה היא מעורבת – דתיים ולא דתיים שחיים ביחד. משואה נמצאת באזור יותר גבוה ולכן יש יותר נוף ואוויר. הגישה לקניון ולמע"ר יחסית קלה. בדרך כלל אין בה הרבה דירות למכירה אבל יש דירות יותר זולות כי אין מעליות לכולן וזה משפיע על המחיר. הדירות גם יחסית ישנות, בנות 20–22 שנה. המחירים בשכונה הכפילו את עצמם בעשור האחרון – דירת ארבעה חדרים לפני עשר שנים נמכרה במיליון שקל והיום בשני מיליון שקל".

8 צפייה בגלריה
שכונת נחלים מודיעין
שכונת נחלים מודיעין
שכונת נחלים מודיעין
(צילום: חורחה נובומינסקי)
שכונת נחלים
מה קרה בעשור החולף: כמו רוב השכונות הוותיקות בעיר, התמודדה שכונת הנחלים עם התבגרות אוכלוסייתה, תהליך שהביא לסגירת גני ילדים ולסכנת סגירה של בתי ספר. וכמו בכל שכונות העיר, גם בשכנות נחלים הכפילו עצמם מחירי הנדל"ן בעשור האחרון, אף שחלק מהדירות בשכונה מיושנות.
השכונה נמצאת במזרח העיר ומתאפיינת בבניינים בגובה שלוש-ארבע קומות ובתים דו-משפחתיים צמודי קרקע. שם השכונה מייצג את שמות העמקים והרחובות המשניים נקראים על שם נחלים ונהרות בישראל.
הנחלים היא מהשכונות הוותיקות בעיר ואכלוסה התחיל בשנת 1996. היא מונה 9,789 תושבים (נכון לשנת 2019).
בתי ספר בשכונה: בית הספר הממלכתי אופק, בית הספר הממלכתי דורות ובית הספר העל-יסודי עירוני ב' ע"ש יצחק רבין.
מוסדות ציבור בשכונה: היכל התרבות העירוני, המרכז הרב-תחומי, הספרייה הציבורית ע"ש משה שכטר ומועדון הספורט הולמס פלייס.
מרכזים מסחריים: מרכז מליבו, מרכז שרבט ומרכז מסחרי מרל"ז.
בצדה הצפוני של השכונה נמצאת גבעת התיתורה, אתר טבע ומורשת גדול וחשוב במודיעין מכבים רעות.
דבר המומחה ‑ ירון ישראל מנהל ובעלים של משרד התיווך 'השקעות מודיעין': "שכונת הנחלים פרוסה על אזור די גדול, קרוב לקניון עד לדרך יאיר פרג, כולל רחוב עמק החולה עד הסוף. יש בשכונה מקומות הצמודים לקניון, יש בתי ספר טובים מאוד, כולל דורות ואופק, היא קרובה להולמס פלייס ולהיכל התרבות. מדובר בשכונה בת 22 שנה. גם כאן המחירים הכפילו את עצמם בעשור האחרון. הדירות ללא מעליות הן במחיר נמוך יותר. במשך העשור האוכלוסייה התבגרה לכן בתי הספר לא מלאים כמו שהיו בעבר, אבל יש תחלופה. מגיעים צעירים שקונים את הדירות ללא מעליות ומחליפים את הדיירים שהתבגרו ועברו לדירות יותר נוחות בשכונות החדשות. מעל 90 אחוז מהדירות בעיר נמכרות עבור משפרי דיור שעוברים לדירה אחרת בתוך העיר. לפני עשור דירת ארבעה חדרים בנחלים עלתה בממוצע מיליון שקל והיום מחירה בממוצע כשני מיליון שקל".

שכונת השבטים ומוריה

מה קרה בעשור החולף: שכונת השבטים ושכונת מוריה הצמודות נקראו בעבר 'שכונת בוכמן' על שם האדריכל המתכנן מאיר בוכמן. השכונות נחשבות ליוקרתית ביותר בעיר, בין השאר בשל ריבוי הבתים צמודי הקרקע והבנייה באיכות גבוהה.
מחירי הדירות בשתי השכונות האמירו בעשור האחרון ואף נושקים למחירי הבתים ברעות הצמודה. אפשר למצוא בשכונת מוריה בתים אחרונים שעדיין בבנייה: פרויקט יוקרתי ברחוב אסתר המלכה הכולל 24 קוטג'ים ופרויקט מחיר למשתכן ברחוב מנחם בגין.
שתי השכונות ממוקמות בצידה הדרומי של העיר ומתאפיינות בבתים צמודי קרקע ובתים דו-משפחתיים. בהיקף השכונות נבנו בתים בגובה שלוש קומות. השכונות בוכמן גובלות בצידן הצפוני בשדרות יצחק רבין, בצידן המערבי בשדרות החשמונאים ובכביש 2 המוביל ללטרון, ובצידן המזרחי ברעות.
בשכונת השבטים הרחובות נקראים על שם 12 השבטים. בשכונת מוריה הרחובות נקראים על שם נשים חשובות בהיסטוריה היהודית, כמו שרה אמנו, אסתר המלכה, לאה אמנו, רבקה אמנו, ועוד. השכונות החלו להתאכלס בשנת 2004 ונכון לשנת 2017 גרים בהן 6,009 תושבים.
דבר המומחה ‑ יואל שפריצר מ'שפריצר נדל"ן': "בוכמן ממשיכה להיות הרצליה פיתוח של מודיעין, השכונה של הקוטג'ים. המחירים בשכונה המשיכו לעלות גם בשנתיים האחרונות כשבמקומות אחרים המחירים קפאו. הסיבה היא שבמודיעין כבר לא בונים יותר קוטג'ים וצמודי קרקע ומי שרוצה בית גדול צריך את בוכמן או רעות. בוכמן שומרת על הייחודיות שלה ותמיד שומרת על הערך שלה. בשנים האחרונות פתחו בה שני מרכזים מסחריים וכעת יותר קל לגור בה למי שחשש שהיא מנותקת. ב־2011 אפשר היה לקנות בית בבוכמן בכשלושה מיליון שקל ובשנת 2019 אותו דגם עולה 5.5 מיליון שקל".
פורסם לראשונה: 08:24, 24.01.20