בילדותו סבל דרור לוי מעקמת ומדימוי עצמי נמוך. היום הוא מטפל בילדים עם עקמת ומחזיר להם את החיוך ואת הביטחון. זהו דרור לוי, פיזיותרפיסט ממכבי שירותי בריאות במודיעין, שעבורו המקצוע הוא שליחות.
2 צפייה בגלריה
דרור לוי בטיפול
דרור לוי בטיפול
דרור לוי בטיפול
(צילום: מכבי שירותי בריאות)
לוי (50) סבל בילדותו מגב לא ישר ועקמת, מצב שהשפיע רבות על דימוי הגוף שלו ובטחונו העצמי. במהלך שנות ילדותו ונערותו טופל דרור על ידי מטפלים רבים, עבר אינספור טיפולים ובין השאר גם טיפולים במכות חשמל. לאורך שנים סבל מהצקות רבות מבני גילו, התלבש בעיקר עם טרניגים וחולצות ארוכות וסרב להוריד חולצה בים. כל אותו זמן הבטיח לעצמו שכשיגדל הוא יהיה המטפל שיציל ילדים שסובלים מעקמת ומההשלכות הנפשיות של המצב עליהם.
כיום כאמור, לוי הוא פיזיותרפיסט בעיר ואחראי על כל תחום העקמת בקופה. הוא מטפל בילדים ובני נוער באמצעות שיטה מיוחדת של פיזיותרפיה, שמסייעת למטופל לשלוט על שרירי ליבה שלו באופן לא סימטרי באמצעות עבודה מודעת, נשימות ועוד.
לוי, סוגר בכך מעגל ולמעשה מגשים את חלום הילדות שלו מידי יום, כאשר הוא מחזיר את החיוך ואת הביטחון לילדים.
"מגיל צעיר אני סובל מגב כפוף מהרגיל", מספר לוי, "המבנה של הגב שלי הוא לא תקין ומייצר צורה של גב עגול מהרגיל, סוג של גיבנת. הייתי ילד בלי הרבה ביטחון עצמי – קטן, חלש, רזה ולבן ובנוסף גם הגב שלי היה כפוף. די התביישתי, לא הייתי הולך לים אף פעם, הייתי מתבייש להוריד חולצה. זה ליווה אותי כל הזמן.
"ההורים שלי חיפשו פתרונות. היה מומחה אחד שהיה יושב לי על הגב, עושה לחיצות וכביכול משטח לי את הגב ומיישר אותו. זאת הייתה שטות גמורה. היה גם טיפול של 50 דקות עם מכשיר חשמל שמרטיט את הגב. כל זה לא עזר כמובן. עברתי עוד כל מיני טיפולים מ'מומחים' שלא עזרו".
כשגדל החליט לוי ללמוד פיזיותרפיה בין השאר כדי למצוא לעצמו פתרון. "בתואר ראשון התחלתי לעבוד עם קבוצות של ילדים", הוא מספר, "ובשלב מסוים הגיע מומחה מספרד שנתן הרצאה בארץ ודיבר על העקרונות של איך לעבוד בצורה נכונה עם הגב. הוא עשה קורס בארץ, למדנו את השיטה והכנסנו אותה לקופות חולים בארץ. השיטה מבוססת על הרעיון שאפשר ללמוד לשלוט על הגוף ולהפעיל את את שרירי הליבה מבפנים. המטרה היא לדעת להזיז שרירים שהם בלי תנועה כדי לייצר עבודה שמייצרת סימטריה בגוף עצמו בהתאם לתבנית העקמת של עמוד השדרה. זה מתאים גם לעקמת וגם לגיבנת. באמצעות העבודה הזאת ילדים מגיעים לשליטה מדהימה בעמוד השדרה".
2 צפייה בגלריה
דרור לוי
דרור לוי
דרור לוי
(צילום: מכבי שירותי בריאות)
באמצעות השיטה הצליח לוי גם לטפל בבעיה ממנה הוא סבל למרות שהתחיל לטפל בה בגיל מאוחר יחסית. "יש כמה מטרות לטיפול הזה", הוא מסביר, "אחד - לעצור את ההחמרה, שתיים - לשפר את המראה החיצוני, ושלוש - למנוע צרות אחרות שיכולות להיות כתוצאה מזה. היום, כשאני מוריד חולצה אין סיכוי שיראו את הבעיה ממנה אני סובל".
הטיפול בילדים אורך כ-10-15 מפגשים. "הילד לומד לאט לאט", הוא מסביר, "הוא בא לכמה מפגשים שבהם אני מלמד אותו איך לשלוט על שרירים מסוימים, תנוחות נכונות, איך לשבת נכון תוך כדי החזקה נכונה של השרירים. הוא לומד לאט לאט, נדבך על נדבך עד שמגיעים לשליטה מלאה בעמוד השדרה, ואז יש קבוצות שאליהן באים כמה ילדים ועובדים על התחזוקה, ואיך לדעת לשלוט בעמוד השדרה לא רק במצבים סטטיים אלא גם בתנועה ובמאמץ. בהתחלה עובדים עם כריות ובהמשך הם לומדים לשמור על החזקת הגוף לבד. בהתחלה התנועה מקובעת אבל עם הזמן התנועה נהיית הרבה יותר חלקה והרמונית עד למצב שבו בעצם התיקון של התנועה הוא אוטומטי".
כל תהליך הוא אינדיבידואלי לכל ילד. "זה יכול לקחת חודשים עד שנים", מסביר לוי, "חשוב להגיע בזמן, בתחילת הדרך, ולשתף פעולה. ההחמרה היא פונקציה של צמיחה - ככל שמגיעים מוקדם יותר ככה הטיפול יעיל יותר. בדרך כלל כדאי להתחיל בגילאי 10-12 בערך".
לוי מסכם: "בחרתי במקצוע הזה בגלל הסיפור האישי שלי וזאת בהחלט הרגשה נהדרת לעזור לאנשים, ולראות שהם משתפרים".