שוק הנדל"ן בקיפאון? תלוי את מי שואלים ולאיזה כיוון מסתכלים. ככל שזה נוגע לשוק השכירויות העסקים כרגיל ונראה שאף במגמת עליה, מאחר ורבים נאלצים לשכור דירה או בית. גם בעלי הנכסים מבינים את הפוטנציאל הכלכלי הגלום בשיפוץ ואיבזור דירות שמיועדות להשכרה. השוכר הישראלי מצביע ברגליים ובאופן טבעי באיזורים בהם יש יותר היצע מביקוש הוא יעדיף לבחור בדירה נעימה, מושקעת ולרוב אף יסכים לשלם יותר.
לא משנה באיזה צד של המתרס אתם, בכל הנוגע לדירות שכורות תמיד עולות אותן השאלות: מצד המשכירים - עד כמה כדאי להשקיע בנכס שהם אינם גרים בו ומצד השוכרים- עד כמה נכון וחכם להשקיע בבית בו יגורו פרק זמן מוגבל ולא ברור אם יצליחו להחזיר את ההשקעה. אף אחד מהצדדים לא ישקיע את אותם המשאבים כפי שהיה משקיע בביתו שלו.
עיצוב פנים של דירה שכורה, אולה אלישר. צילום: שי אפשטייןעיצוב פנים של דירה שכורה, אולה אלישר. צילום: שי אפשטיין
עיצוב פנים של דירה שכורה, אולה אלישר. צילום: שי אפשטיין
לדברי מעצבת הפנים אולה אלישר, מאחר שלא מדובר בשיפוץ טוטאלי ולרוב יש הגבלות תקציב ברורות: "בעלי הדירות והבתים מגיעים מאוד מפוכחים. הם מבינים את הערך המוסף בהשקעה נקודתית שתעזור להם להשכיר את הנכס בקלות ולטווח הארוך תכסה את עצמה. הם ימנעו משינו המבנה הפנימי וישארו עם אותה חלוקה", היא מסבירה. לדבריה, "במרבית המקרים בעלי הנכסים יעדיפו חלוקה סטנדרטית ,כזו שתתאים לאחוז גבוה מקרב השוכרים הפוטנציאלים. עיקר ההשקעה היא קוסמטית וזה בדיוק מה שעושה את ההבדל."
מה הנקודה?
אחת האמיתות שכל בעל מקצוע העובד בעיצוב (אם זה מעצב, אדריכל, או סטייליסט) מכיר בעל פה, היא שהעין חושקת בעניין ולכן יש לה נטייה להימשך למקומות מעניינים מבחינה ויזואלית. "חשוב לבחון מה הוא המראה המתקבל ברגע שנכנסים דרך דלת הכניסה. אם המראה שמתקבל הוא קיר לבן וריק, זו היא הזדמנות למקד את העין עם ציור מרשים או עם קולקציה קטנה של פריטי עיצוב קונספטואליים", מסבירה האדריכלית עדי ארונוב. אומנות מעוצבת מוסיפה בקלות כמויות של אופי וייחוד לכל חלל באופן מידי . עכשיו הזמן להסתכל ימינה ושמאלה ולבחון מה המראה שמתקבל. "במקרה של מסדרון ארוך, מומלץ לסיים אותו עם פריט עיצוב שימשוך את העין וידגיש את אורך הדירה, למשל שעון קיר או תמונה אומנותית. יש לזכור שנקודות מיקוד נועדו להדגיש אלמנטים חיוביים או למסך אלמנטים שליליים, לכן רצוי לבחון מה הן נקודות החוזק והחולשה בחלל ולנסות להתאים את מיקוד העין בהתאם", היא מוסיפה.
מה רואים עם הכניסה לבית, מתוך פרויקט של האדריכלית עדי ארונוב. צילום: עודד סמדרמה רואים עם הכניסה לבית, מתוך פרויקט של האדריכלית עדי ארונוב. צילום: עודד סמדר
מה רואים עם הכניסה לבית, מתוך פרויקט של האדריכלית עדי ארונוב. צילום: עודד סמדר
על הרצפה
"ישנה נטייה שכיחה ביותר אצל אנשים רבים להתעלם מהרצפה, אך יש לה את היכולת לשפר או להרוס את עיצוב החלל, לכן מומלץ להקדיש לה תשומת לב", אומרת לירן בן איבגי, מ"לב אדריכלות". להחליף כל סוג משטח הוא עסק יקר, לכן מומלץ לעבוד עם מה שיש. הכוונה היא שאם ישנו משטח איכותי כמו פרקט, מרצפות מעוצבות כדאי להדגיש אותם ולחדש את החיוניות שלו בעזרת ליטוש או שכבת לקה חדשה. אולם במקרה של משטח שלא לטעמכם מומלץ לנסות להסתירו בעזרת שטיח – רגיל או PVC.
כתבת נדלן בלבדכתבת נדלן בלבד
כתבת נדלן בלבד
בשנים האחרונות חלק לא מבוטל מבעלי הנכסים משקיעים בפריסת פרקט לא רק בחלל הציבורי אלה גם בחדרים. "הפרקט יוצר אווירה חמימה ונינוחה וזה בדיוק מה שמחפשים השוכרים- להרגיש בבית", מסבירה אולה אלישר. "אומנם מדובר בהשקעה אך כאמור, בעלי הנכס יקבלו אותה חזרה בדמות דמי שכירות חודשיים מובטחים. עבור דירה של כ-100 מ"ר מדובר על סדרי גודל של כ-13,000 ש"ח עבור פרקט לימינציה באיכות טובה שמכניס המון סטייל לחלל. אפשר גם להחליט למקם פרקט רק בחללים הציבוריים, כמו סלון ומטבח ואז ההשקעה נמוכה יותר".
לצבוע, הכל!
מכיוון שלא ניתן לבצע שום שינויים בקירות הבית, ניתן לפחות לוודא שהקירות עצמם נראים טוב. שכבת צבע יכולה לעשות פלאים בדירה שכורה, היא מחזירה את החיוניות, מכניסה ברק, ומשדרת אווירה מזמינה לאורחים ובני הבית כאחד. בנוסף, לא צריך לפחד לגוון קצת עם הצבעים, שכן הם הערך המוסף שניתן להכניס בקלות לדירה שכורה מבלי לפגוע במבנה הקיים.
חיפוי קיר מסתיר פגמים ומשדרג במהירות את הבית, מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית. צילום: ARTE Studioחיפוי קיר מסתיר פגמים ומשדרג במהירות את הבית, מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית. צילום: ARTE Studio
חיפוי קיר מסתיר פגמים ומשדרג במהירות את הבית, מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית. צילום: ARTE Studio
"אפשרות נוספת היא להשתמש בחיפויי קיר, שכן קיימים היום כאלו שניתן להתקין ולהסיר בקלות ואפילו להשתמש בהם שוב במקום אחר. המבחר האינסופי כמעט שקיים היום מאפשר לנו חופש פעולה עיצובי רחב – מטפטים ניטרליים שרק נועדו להסתיר את פגעי הקיר ועד כאלו עם הדפסים נועזים ויוצאי דופן", מתארת קרן וברמן-דקל מעילית הלבשה לבית
תפתח חלון
חלון הוא מאפיין חשוב ביותר בדירה, הוא מספק אור, אוויר ונוף, אך אם הוא קטן, לא מעוצב ובעל נוף עירוני משמים, הוא פוגם באיכות העיצובית של החלל. למרבה המזל, בשלושת הבעיות הללו ניתן לטפל. "חלון קטן ולא מעוצב ניתן להגדיל בעזרת וילונות העוזרים להגדיל את החזות שלו ולספק לו טאצ' עיצובי מעניין ומסוגנן. במקרה של תקרה גבוה מומלץ לתלות אותם בסמוך לתקרה כך שיתקבל הרושם של חלון גבוה. במקרה של נוף עירוני משמים, ניתן להוסיף סביב החלון פריטי עיצוב מעניינים שישפרו את המראה הכללי", מספר איתמר זיקרי, מבעלי Blinds-us. אחד הפריטים היעילים ביותר הם שתילים מסוגים שונים. הירוק מוסיף הרבה למראה האפור וצורניות הטבעית שוברת את הצורות ההנדסיות של העיר.
להסתיר את מסגרת החלון עם וילון מהתקרה. צילום: blinds us studioלהסתיר את מסגרת החלון עם וילון מהתקרה. צילום: blinds us studio
להסתיר את מסגרת החלון עם וילון מהתקרה. צילום: blinds us studio
"מאחר והתאורה משפיעה על האווירה בכל הבית בעלי הבתים או השוכרים יכולים להשקיע גם באפיק זה וליהנות מתאורה נעימה ומוגדרת. עלות תאורה טכנית כללית מתחילה לרוב מסכום של 250 שקלים לגוף תאורה ומחירם של גופים מעוצבים ויפים המחירים יתחיל לרוב מ- 500 שקלים" מסבירה מעצבת הפנים אולה אלישר.