משה בן שטרית | צילום: פרטימשה בן שטרית | צילום: פרטי
משה בן שטרית | צילום: פרטי
(משה בן שטרית | צילום: פרטי)
דרוש מרכז תעסוקה
משה בן שטרית
"בהשוואה לערים אחרות בסדר הגודל של מודיעין - רחובות, למשל", אומר בן שטרית, כלכלן, "אין בעיר מרכז תעסוקה. זה גורם לכמה כשלים: ארנונה גבוהה מדי לתושבים, כי אין ארנונה מעסקים בהיקף גבוה, וכדי לעבוד יש צורך לנסוע אל מחוץ לעיר. זה גם מעמיס על הכבישים בסביבה וגם מוריד מאיכות החיים של תושבי העיר".
מה לדעתך צריך לעשות כדי לפתור את הבעיה?
"לצערי, אין טיפול מערכתי. אמנם הביאו חברה אחת משמעותית, אולם היא חברת ייצור ולא חברה שתרכז סביבה חברות אחרות. מה שכן נפתח כפטריות אחרי הגשם הם מרכזים לוגיסטיים - דלים בעובדים, ועשירים בשטח ובתנועה על הכבישים. צר לי - אלה לא עסקים שרצויים באיזור. מה שצריך לעשות זה להביא חברת ענק אחת לעיר. חברה כזו יכולה להביא כוח אדם איכותי, לספק תעסוקה איכותית לתושבים ולשמש כאבן שואבת לחברות אחרות שיחלו לראות בעיר אלטרנטיבה".
שמעון מאיר | צילום: פרטישמעון מאיר | צילום: פרטי
שמעון מאיר | צילום: פרטי
(שמעון מאיר | צילום: פרטי)
"לתמוך יותר בעסקים הקטנים"
שמעון מאיר
"עברנו למודיעין לפני 14 שנים ומאז אנו מאוד מרוצים", אומר שמעון מאיר. מאיר, סוכן ביטוח עצמאי, עובד רוב הזמן בעיר ובסביבתה. "שם העסק שלי הוא 'שמעון מאיר, ביטוח בגובה העיניים'", הוא מספר. "אנו גרים בשכונת אבני חן ‑ כן, אני מצפה בכיליון עיניים שיסיימו את עבודות החציבה הסמוכות לשכונה או לגשם שיסיט מעט את האבק - מה שיגיע קודם".
לשאלה למי הצביע בבחירות האחרונות למועצת העירייה הוא לא עונה, ואומר: "זה לא רלוונטי מה הדעות שלי ולמי הצבעתי מכיוון שברגע שהסתיימו הבחירות, כל חברי המועצה עובדים בשביל כולם. אני חושב שכל חברי המועצה ושליחי הציבור עושים את הכל ממקום של אכפתיות ונתינה, והבעיה מתחילה דווקא בתקופות של בחירות, שאז יוצא כל הרפש והלכלוך, ואני ממש לא אוהב את התקופה הזאת שמבדלת ומקטבת, במקום להדגיש את המאחד והמשותף".
מה אתה מצפה שיקרה בהמשך הקדנציה?
"אני חושב שהיו צריכים לתמוך יותר בעסקים קטנים, מאחר שרבים רבים נסגרים לצערי. נושא התחבורה הציבורית טעון שיפור ושינוי מהותי, וילדיי נתקלים לא מעט באוטובוסים שמאחרים או לא מגיעים".
מאיר מברך על הפעילות התרבותית הרבה, לדבריו, בעיר: "האירועים הרבים שיש לנו במהלך השנה, ובעיקר בחופשת הקיץ, הם בלתי נתפסים, ובתור אחד שגדל ביישוב אני עדיין מופתע מהכמות והקצב".
מיכאל זץ | צילום: פרטימיכאל זץ | צילום: פרטי
מיכאל זץ | צילום: פרטי
(מיכאל זץ | צילום: פרטי)
"יותר השקעה בחינוך"
מיכאל זץ
זץ, עורך דין ומנהל פרויקטים, מתגורר בעיר משנת 2008. הוא רואה לדבריו שיפור בקדנציה הנוכחית של העירייה: "לפני הבחירות היתה קצת תחושה שהעירייה פחות רואה בתושבים שותפים לנעשה בעיר. לא נעשו תהליכים לשיתוף הציבור למשל, ועוד יותר ‑ העירייה פחות ראתה בזוגות הצעירים את אחד המנועים החשובים של העיר. עיר זה לא רק בניינים, תשתיות וגשרים, אלא סך האנשים והקהילות שמרכיבות אותה, ולפן הזה לא היה מספיק דגש לטעמי בקדנציה הקודמת. כן צריך לפרגן לעירייה על אירועי הקיץ המושקעים בשכונות השונות. השנה יותר משנים קודמות זה הורגש ונתן מענה להורים רבים".
אתה מרוצה מתפקוד העירייה הנוכחית?
"אני חושב שהעירייה הנוכחית ממשיכה פחות או יותר את אותה אג'נדה של הקדנציה הקודמת. לא ראינו שינויים מרחיקי לכת או מהפכות. מה שהיה הוא מה שיהיה. יש תנופה של בנייה חדשה, של תשתיות כמו המע"ר ופארק המים הנבנה בסמוך ל'ליגד', נבנו קילומטרים רבים של שבילי אופניים, פארקים מטופחים ואפשר לראות שהעיר מתעוררת לחיים".
מה הציפיות שלך להמשך הקדנציה?
"הייתי רוצה לראות יותר השקעה בחינוך, בגני הילדים, בתשתיות בבתי הספר בשכונות היותר ותיקות. הייתי שמח לראות יותר אכיפה סביב בתי הספר, בעיקר בשעות הבוקר בפיזור ושעות האיסוף, תהליכי שיתוף ציבור, יוזמות חדשניות כמו גני ילדים שממוקמים בסמוך לבתי אבות, קידום של רפואת חירום בעיר. יש לנו הון אנושי מצוין בעיר והעירייה צריכה לרתום אותו לעשייה ולצאת מהתפיסה שתושב הוא צרכן או לקוח. תושב הוא קודם כל שותף. ברגע שזאת תהיה התפיסה - השמיים הם הגבול".
יובל שני | צילום: פרטייובל שני | צילום: פרטי
יובל שני | צילום: פרטי
(יובל שני | צילום: פרטי)
"השקעה בדור העתיד"
יובל שני
שני גר בעיר כבר 18 שנה והוא מאמן כדורגל וכושר גופני ועובד כמאמן ילדים במועדון הכדורגל 'עירוני מודיעין'.
"אני מאוד מרוצה מתפקוד העיר והעומד בראשה", הוא אומר. "אני חושב שכתושבים זכינו באנשי מעשה ומעוף הנמצאים בעירייה ועושים ככל יכולתם כדי לקדם את העיר קדימה. אני רואה את ההקשבה וההשקעה בדור העתיד, כמו הקמת פארקים טכנולוגיים, פארק מים ומגרשי כדורגל. החיים כתף אל כתף עם האוכלוסייה הדתית בעיר מעוררים בי את התקווה שמודיעין היא מיקרוקוסמוס של החברה בישראל. בעיר קמות שכונות חדשות וישר קמים כל השירותים החברתיים שמאפשרים לחיות בנוחות. הייתי מעוניין להשתלב בעתיד בהנהגת העיר הקיימת ולתרום מנסיוני ואהבתי לעיר ולקהילה".
רחל מתתיה | צילום: פרטירחל מתתיה | צילום: פרטי
רחל מתתיה | צילום: פרטי
(רחל מתתיה | צילום: פרטי)
"לשמור על משאבי הטבע"
רחל מתתיה
מה היו הציפיות שלך מהעירייה לפני הבחירות?
"ציפיתי מהעירייה לעסוק בנושאי קהילה וסביבה, בפיתוח התיירות באמצעות שמירה על המסדרון האקולוגי והגבעות הדרומיות בפרט, דבר אשר יביא מטיילים רבים ויכניס כסף לעיר, וציפיתי כי העירייה תתמקד בחינוך הסביבתי".
מה דעתך על תפקוד העירייה עד כה?
"בנושאי קהילה אכן תפקוד העירייה השתפר משמעותית עם הקמת תיק הקהילות, ולקהילות יש מקום לבוא לידי ביטוי במרחב העירוני. בנושא החינוך הסביבתי, לצערי אין מספיק דגש לכך בבתי הספר, ולימוד הנושא מותנה ברצונו הטוב בלבד של בית הספר ולא כחלק מתוכנית עירונית רחבה הנלמדת בכל בתי הספר".
מה הציפיות שלך מהמשך הקדנציה?
"עכשיו, כאשר העירייה מפקידה את תוכנית המתאר העירונית, אני מצפה כי תתפנה לשמור על משאבי הטבע העירוניים ותדאג לקידום הגן הלאומי בגבעות הדרומיות, דבר אשר יתרום לרווחת התושבים ויכניס כסף תיירותי לעיר, ומעל הכל הינו בעל חשיבות לאומית כחלק מהיות הגבעות בעלות מיקום אסטרטגי חשוב במסדרון האקולוגי הארצי".
את מרוצה מהבחירה שלך בבחירות האחרונות?
"אני מרוצה מהאנשים שבחרתי בהם ומאמינה כי הם מקדמים ויקדמו נושאים בהם אני מאמינה, על אף שעדיין ישנה עבודה רבה לפניהם".
רועי כהן | צילום: פרטירועי כהן | צילום: פרטי
רועי כהן | צילום: פרטי
(רועי כהן | צילום: פרטי)
"מחכה לפתיחת המע"ר"
רועי כהן
כהן, מנהל תפעול, ציפה שהעירייה תעשה שינוי מהיר בכל הקשור לתחבורה ציבורית. "ביבס באחד הראיונות הבטיח שייקח את תיק התחבורה ואפילו קצת ביקר את סגנו אילן בן סעדון, בין אם בצדק או שלא, על הטיפול בנושא. בפועל תיק התחבורה נשאר אצל בן סעדון כשביבס משמש לכאורה כמפקח, אבל זה לא רציני. הבעיות אותן בעיות וכך גם ה־'אין פתרונות'".
מה דעתך על תפקוד העירייה והעומד בראשה?
"העירייה מתפקדת בצורה נהדרת. ראש העירייה חזק ובעל ניסיון, והעיר, למרות שמתפתחת וגדלה, מתנהלת נהדר, לא ציפינו לפחות מזה".
מה אתה מצפה שיקרה בהמשך הקדנציה?
"אני מצפה להתקדמות ואולי אפילו שינוי מאסיבי בכל נושא התחבורה הציבורית. בנוסף, כתושב הייתי שמח לאיזו קבוצת ספורט, כדורסל, כדוריד או אפילו כדורגל, שתזכה לתמיכה מהעירייה ותתחרה ברמות הגבוהות. אין סיבה שעיר עם 90 אלף תושבים לא תעמיד קבוצה תחרותית שתיתן גאווה וסיבה לצעירים להזדהות עם משהו במודיעין. אני מחכה לפתיחת המע"ר ומצפה לראות אותו פעיל גם בסופי שבוע כמובטח".
האם אתה מרוצה מהבחירה שעשית?
"אני בהחלט מרוצה. אמנם לראש העירייה אין באמת מתחרה ובמודיעין אין באמת אופוזיציה, אבל שחר מי און הנציג שלי במועצה עובד במרץ על התיקים שקיבל".
ניקול טמסוט | צילום: גיל דורניקול טמסוט | צילום: גיל דור
ניקול טמסוט | צילום: גיל דור
(ניקול טמסוט | צילום: גיל דור)
השקעה בנושא הצרכים המיוחדים
ניקול טמסוט
טמסוט, עורכת דין, התמודדה בעצמה בבחירות האחרונות למועצה ברשימה של העצמת נשים, והצביעה לסיעה שלה. "ההחלטה לרוץ למועצה באה במטרה לקדם את הנושאים שקרובים ללבי - קידום נשים, עסקים קטנים ונושאים חברתיים - בהם נושא הצרכים המיוחדים. לצערי לא נכנסנו למועצה, אבל זכיתי במסגרת הבחירות הללו להכיר אנשים טובים שבאמת רוצים לקדם דברים בעיר. משכך, כיום אני חברה במספר ועדות עירוניות, שכל אחד ואחת מהאחראים עליהן מנסה לקדם את התחום שלקח על עצמו. בנוסף, לפני מספר חודשים לקחתי על עצמי להיות יו"ר 'למעננו' - הורים למען צרכים מיוחדים, שפועלים במסגרת המרכז למשפחה באגף לשירותים חברתיים בעיר.
במסגרת המרכז אני וכל ההורים המיוחדים שאיתי, כמו גם העובדת הסוציאלית איילת זלוטניק, מנסים יחד לסייע למשפחות בכל התחומים. לכן חשוב לנו להיות חלק משמעותי בכל מה שקורה בעיר ‑ בעיקר קבוצות תמיכה, סיוע למשפחות ברגעי הצורך, פרויקט חונכות לאחים שבתקווה יתחיל בתחילת שנת 2020 ועוד ‑ וכן פעילויות פנאי וגיבוש כדי לאפשר למשפחות ליהנות מהכאן ועכשיו בפורום משפחתי או זוגי ולנסות ליצור קהילה של הצרכים המיוחדים.
"אני ממש שמחה שניתנה לי היכולת לנסות לקדם את התחום, שהוא כל כך חשוב בעיניי, וכל הנוגעים בדבר - עובדי האגף לשירותים החברתיים וכן מחזיק התיק בהתנדבות בעירייה - כל כך מנסים לקדם ומשתפים פעולה עם כל נושא שעולה בו צורך מהותי מההורים".
מה הציפיות שלך להמשך הקדנציה של המועצה?
"אני חושבת שתמיד יש דברים שניתן לשנות ולשפר. אני מתרשמת שסך הכל יש ניסיון אמיתי לשפר ולהקל על התושבים במידת היכולת. יש דברים שהולכים מהר יותר ויש דברים שלאט, אבל סך הכל המגמה היא חיובית וההתנהלות היא לטובת התושבים של העיר".
עליזה אליאס | צילום: פרטיעליזה אליאס | צילום: פרטי
עליזה אליאס | צילום: פרטי
(עליזה אליאס | צילום: פרטי)
"רוצים לנשום אוויר נקי"
עליזה אליאס
אליאס עוסקת באיפור ערב וסידור שיער, ועובדת בגן ילדים. "אני גרה במודיעין 16 שנה", היא מספרת, "אוהבת מאוד את העיר, אך הייתי מצפה לקצת יותר מבחינת תחבורה ציבורית. להגיע ממקום למקום בזמן. לפעמים אני צריכה שני אוטובוסים וזה מתיש. יחד עם זאת אני מרוצה מאוד מכל מה שקורה בעיר: פעילויות, מקומות בילוי ופארקים. אני גרה בשכונת אבני חן. לא מחליפה את השכונה ומצפה שיסיימו במהרה עם עבודות החציבה כדי שננשום פחות אבק".
מה היית מצפה שיקרה בהמשך הקדנציה?
"הייתי מצפה שהעירייה תדאג לכך שהתחבורה הציבורית בעיר תשתפר מבחינת עמידה בזמנים. בנוסף, הייתי מצפה ממחלקת התברואה בעיר שתדאג שעבודות החציבה בשכונת אבני חן יסתיימו מהר ככל האפשר כדי שנוכל לחזור לנשום אוויר נקי וכן שתפעל למזער את הנזק הנגרם עד סיום החציבה".
רחלי צור | צילום: גלית סברורחלי צור | צילום: גלית סברו
רחלי צור | צילום: גלית סברו
(רחלי צור | צילום: גלית סברו)
לשיפור: התחבורה הציבורית
רחלי צור
צור היא בעלת 'המרכז לרפואה אסתטית'. מתגוררת במודיעין שלוש שנים, מתוכן שנה וחצי בשכונת הציפורים החדשה.
"למודיעין הגעתי לפני שלוש שנים מפני שחיפשתי קהילה צעירה יותר", היא מספרת, "רציתי שינוי ואני מאוד מרוצה. מודיעין מדהימה ואני אוהבת מאוד לגור בה. כמובן שהיה חשש, כי בתור עצמאית להתחיל במקום חדש זה לא פשוט, אבל ידעתי שאני מביאה את עצמי ואת האהבה הגדולה שלי גם ללקוחות כאן בעיר, וזה מוכיח את עצמו. פתחתי מכון בשכונת הציפורים, מפני שאני חייבת להיות צמודה וקרובה לבן שלי, החולה בסיסטיק פיברוזיס. הוא צריך השגחה צמודה והיה לי כאן מאוד נוח שהמרכז שפתחתי צמוד לבית".
האם את מרוצה מתפקוד העירייה?
"מודיעין מבחינתי היא מרכז הארץ. הכל קרוב, נגישה לכל מקום. עיר מאוד נקייה ומטופחת. החינוך ברמה גבוהה והאוכלוסייה צעירה ומתפתחת. אני מאוד מרוצה מתפקוד העירייה ומראש העירייה אשר לפי דעתי מוביל את העיר קדימה בכל התחומים. אני מרגישה שיש תמורה מלאה למה שאנחנו משלמים, הן בתחום הניקיון, הלימודים, הפיתוח וכו'. ראש העירייה וצוותו קשובים לתושבים לכל פנייה ובקשה ותמיד יש מענה לכל פנייה. אני מעורבת בהרבה קבוצות בעיר בתחום הרווחה והקהילה, ויש לציין שהתושבים תמיד שמחים לעזור ולתרום בכל דבר. נושא אחד שמבחינתי דרוש בו שיפור משמעותי הוא התחבורה הציבורית, הן בתוך העיר והן מחוצה לה".