סורגות קהילה במודיעין | צילום: דוברות העירייהסורגות קהילה במודיעין | צילום: דוברות העירייה
סורגות קהילה במודיעין | צילום: דוברות העירייה
הכירו את הנשים שמנצחות את הבדידות: תחת השם "סורגות קהילה" ינסה מיזם חדש ומיוחד במודיעין לחבר בין קבוצות נשים בכל הגילאים ומקשת רחבה של אוכלוסיות (כמו למשל נשים בודדות, מרותקות לביתן ועוד) כולן למען אותה מטרה – הפגת הבדידות ופעילות חברתית משותפת דרך הסריגה.
למיזם שותפים גורמים עירוניים רבים, ביניהם מחלקת הגמלאים, יחידת הבריאות באגף לשירותים חברתיים, המרכז הרב תחומי, מחלקת נוער וצעירים ועוד.
בשלב ראשון, נקבעה פגישה בה השתתפו ארגונים רבים מהקהילה שייקחו חלק במיזם. כעת מתמקדים בגיוסן של נשים שיודעות לסרוג, ויכשירו בהמשך את המתנדבות שיסרגו יחד במפגשים שבועיים בהם יווצרו באופן טבעי גם חיבורים חברתיים.
בסופו של דבר, תחליט הקבוצה לאן לתרום את התוצרים. בין הרעיונות שעלו: בית חולים, מועדוניות נוער, חיילים ועוד. על כל תוצר תהיה תווית עם שם הסורגת וגלוית תודה אותה תקבל ממי שתרמו למענו.
המיזם בעיר מודיעין הוא חלק ממיזם עולמי, אותו מוביל בארץ עו"ד אביב וסרמן. בדצמבר 2018 פנתה אל וסרמן חברה מאנגליה שסיפרה לו על הפרויקט, שמטרתו להילחם באופן פשוט ויצירתי באחת התופעות הקשות של העולם המערבי – "הבדידות".
עפ"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באנגליה ובישראל, כ-50% מהנשים בגילאי 75 ומעלה, חוות בדידות, אשר יש לה השלכות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות על תוחלת החיים. לדברי וסרמן, "מה שמייחד קבוצות סריגה אלה הוא שהן משלבות נשים צעירות ומבוגרות החוות בדידות ונשענות אחת על השנייה ומעבירות את תוצרי הסריגה לאוכלוסיות שונות שנהנות מהם".
עוד הוסבר כי פעולת הסריגה, בדומה ליוגה ומדיטציה, מפחיתה חרדה ודיכאון, מגבירה את תחושת הרוגע, מסדירה את מחזור הדם, מפחיתה כאבים כרוניים ועוד.
ברוך בוחניק, מחזיק תיק הבריאות בעיריית מודיעין: "האינטנסיביות של החיים אינם תחליף לתקשורת בסיסית בין בני אדם ואנו עדים לפרויקטים שעוסקים בבדידות. הפרויקט הזה נועד לקדם מפגשים בינאישיים וקבוצתיים כדי לעודד את השיח ואת תחושת השייכות תוך כדי יצירת אומנות אישית למען מישהו ואני חושב שהמודל פשוט מקסים וקולע למטרה. הציבור מוזמן להגיע למפגשים כדי ליצור מעגלי תקשורת וליצור אומנות".
מעוניינת להתנדב או להכשיר מתנדבות לסריגה? צרי קשר בטלפון – 054-5805061.
פרסום ראשוני: 15:15 , 28.07.19