מה תרצה להיות כשתהיה גדול? על שאלה זו ניסו להשיב בגן החינוך המיוחד 'כלנית' בשוהם, שהוביל השנה יוזמה מיוחדת בתמיכת אגף חינוך וקהילה במועצת שוהם ומתי"א מיתר: התנסות של הילדים במקצועות שונים ופגישה עם אנשי מקצוע.
נגר בפעולה. צילום: ליבת בן דודנגר בפעולה. צילום: ליבת בן דוד
נגר בפעולה. צילום: ליבת בן דוד
הרעיון של היוזמה הוא לעודד את הילדים לחלום, לשאוף ולהגשים. בתחילת השנה שאל הצוות את תשעת ילדי הגן מה ירצו להיות כשיהיו גדולים. כל ילד הביע את משאלתו ובעקבות השיחה נפתחה בגן עמדת צילום וכל ילד צולם כמו שייראה בעתיד. בסוף השנה שאל הצוות את אותה שאלה בשנית ובדק אם התוכנית הובילה לשינוי בחלומות של הילדים.
"כל הורה שלח לגן סרטון ממקום עבודתו שבו צולמה סביבת העבודה והוסברו מאפייני המקצוע", מספרת גננת הגן ליבת בן דוד, "כך נחשפו הילדים לאמא העובדת בבית דפוס, לאבא מהנדס חשמל, וכדומה.
במהלך התוכנית הילדים נחשפו למגוון תפקידים ובעלי מקצוע, ויצאו לסיורים ופעילויות בסביבות עבודה שונות. בגן התארחו אנשי מקצוע שונים שענו לשאלות הילדים והכינו פעילויות סביב הנושא שהעסיק את הילדים. בנוסף, הוקמו פינות משחק בגן על ידי צוות הגן והילדים. הילדים שיחקו בפינות ותרגלו מיומנויות שונות סביב בעל המקצוע שנלמד בגן ‑ פינת נגרות, מאפיה, הקמת גינה, הקמת במת הופעות, ועוד".
נוסף על כך נחשפו הילדים למגוון של ספרי ילדים העוסקים בנושא והכינו "קופסת חלומות" שבה הצעות שעלו בשיח בגן, כמו הקמת פארק מים, רכבת שתעבור ביישוב, פארק טרמפולינות וכדומה.
האחראית לחינוך המיוחד באגף החינוך במועצת שוהם, צ'ריל קמפר, מספרת שהקהילה התגייסה והיתה שותפה לתוכנית וגם ראש המועצה איתן פטיגרו בא לגן והילדים ראיינו אותו. כך למשל ביקרו הילדים בקולנוע לב שוהם, הכירו את מנהלת הקולנוע והתנסו במגוון תפקידים, החל במנהל הקולנוע, דרך כרטיסן וכלה במוכר בקפיטריה.
לקראת חנוכה פגשו הילדים במאפיית דני בשוהם את המנהל דורון והוא סיפר להם על סודות המקצוע, כולל טעימה של סופגניות טריות. עוד אורחים בגן היו השוטר הקהילתי אנטוני טואטי וחבריו השוטרים והכבאים מתחנת הכיבוי היישובית. במסיבת הסיום השתתפו הקונדיטורית אורלי קידר והמטפל ההוליסטי אסף קדמון.
פרסום ראשוני: 08:06 , 24.07.19