תלמידי אמי"ת מודיעין. זכו למרות הכל | צילום: הרשל ולרתלמידי אמי"ת מודיעין. זכו למרות הכל | צילום: הרשל ולר
תלמידי אמי"ת מודיעין. זכו למרות הכל | צילום: הרשל ולר
(תלמידי אמי"ת מודיעין. זכו למרות הכל | צילום: הרשל ולר)
נבחרת הרובוטיקה של תלמידי כיתות ח' אמי"ת מודיעין – KIPA BOTS- זכתה השבוע במקום שני בקטגוריית המחקר על המצאה של גרב מיוחדת לאסטרונאוטים, המצאה שהילדים גם רשמו עליה פטנט.
התחרות החלה בסוף השבוע האחרון והסתיימה ביום ראשון. בשל העובדה שנבחרת אמי"ת בנים מודיעין היא נבחרת שומרת שבת היא לא התמודדה בשבת, ואת התחרויות של השבת שיבצו עבורם ביום שישי. על שולחן התחרות השאירו התלמידים הסבר מדוע הם לא משתתפים בתחרות ביום שבת, והוסיפו ברקוד המקשר להסבר על מהי השבת.
לצד התחרות בביצועי הרובוט, חייבים המתחרים לחקור נושא לפי משימה. השנה הייתה המשימה: פתרון בעיות בשהייה ממושכת בחלל. התלמידים ממודיעין המציאו גרב רוטטת לסיוע בוויסות הדם אצל אסטרונאוטים בחלל.
ההמצאה נולדה לאחר מפגש עם רופא מישראל שעובד בנאסא, ד"ר ברוך כץ, שהסביר כי לבעיית זרימת הדם ברגלים אין כרגע פתרון עבור אסטרונאוטים. כך נולד הרעיון לגרב רוטטת, שבתוכה הרכיבו מנגנון של מנועי רטט קטנים לצד מנגנון חשמלי שמחובר לבקר ארדואינו קטן ומפסק וסוללה, המאפשרים הפעלה אוטומטית על פי קצב שנמצא אפקטיבי.
אחרי הזכייה בתחרות הארצית, הבינו התלמידים שהגרב יכולה לסייע גם לחולי סכרת, ורשמו פטנט בעזרת מומחה לרישום פטנטים, עו"ד דוד דה-פריס ממשרד ריינהולד כהן, שהתלהב מהיוזמה וביקש לעזור להם.
משם המשיכו לתחרות העולמית באוסטרליה, שם הציגו את הפיתוח שלהם בפני חבר שופטים, ענו על שאלות בנוגע לתהליך המיזם והפיתוח, וזכו כאמור במקום שני עולמי על יוזמת חקר. התלמידים לוו ע"י רכז הרובוטיקה צחי גרין והמנטורית ד"ר סיגל קרל, והתחרו מול 42 קבוצות מכל רחבי העולם.