מיקי כהן זרגרוב, תושב מודיעין, כתב ספר ילדים ייחודי העוסק בקבלת השונה, ששמו "הפיל שחלם להיות פילה". הספר נכתב בהשראת נטע ברזילי שעמדה על במת הארוויזיון עם הפרס ואמרה מול כל העולם: "תודה שקיבלתם את השונה".
"כולנו שווים". מיקי כהן זרגרוב והספר | צילום: פרטי"כולנו שווים". מיקי כהן זרגרוב והספר | צילום: פרטי
"כולנו שווים". מיקי כהן זרגרוב והספר | צילום: פרטי
"התקווה שלי בהוצאת הספר לגיל הרך היא שילדינו יגדלו עם אמונה שלקבל את האחר והשונה בזהותו האמיתית כחלק מהקהילה זה דבר שבשגרה, ולא משהו שצריך להתעסק בו", מסביר כהן זרגרוב, "ושהשונה יהיה חופשי לחיות את חייו בצורה רגועה ונוחה כל עוד הוא לא מפריע לסובבים אותו. השונה מבחינתי הוא כל אחד ‑ גם אם הוא נכה, אוטיסט, ביישן, ילדותי, מריח לא טוב, הומו, לסבית, טרנסג'נדרים, ועוד".
בימים אלה כהן זרגרוב מנסה לגייס 35 אלף שקל במימון המונים כדי להוציא את ספרו לאור.
כהן זרגרוב (54), נשוי ואב לשני ילדים בוגרים, ולמרות זאת כתב לדבריו ספר ילדים לגיל הרך. "הספר שכתבתי מספר על פיל שחי בגן חיות", הוא אומר. "פיל מקובל מאוד בקרב חבריו הפילים והפילות לעדר, אך במהלך השנים חש הפיל שהוא חי בהרגשה שהוא פילה ולא פיל. החששות לספר לשאר הקהילה, התחושות של הלבד, האומץ, ההחלטה ושאר העלילה ‑ על כל זה ניתן לקרוא בספר".
איך נולד הרעיון לספר?
"הספר נכתב בדיוק לפני שנה כשנטע ברזילי זכתה באירוויזיון. היא עלתה לבמה ומול מיליוני צופים בעולם היא הניפה את הפרס ואמרה את המשפט שלא אשכח כל חיי: 'תודה שבחרתם בשונה'. החיבור שלי לסיפור נובע ממקום של קבלת האחר.
כשהייתי ילד לא הייתי מקובל בקרב הילדים בגן וגם בבית הספר הייתי ביישן והקול שלי נשמע כמו קול של בת. גם לא אהבתי לשחק עם הבנים כדורגל ותמיד ישבתי בהפסקות לבד והייתי מאוד עצוב. הילדים בבית הספר מאוד צחקו עליי ולעגו לי והרגשתי לבד בעולם. לא סיפרתי להוריי על ההצקות כי התביישתי. רק אחותי אורית ידעה והיא מאוד דאגה לשלומי ועזרה לי כמה שהיתה יכולה.
"הביטחון שלי היה נמוך מאוד ולכן גם היה לי קשה ללמוד. תמיד הייתי צריך להילחם ולהתמודד עם מחשבות שאני שווה לכולם והתאמצתי, שלא בהצלחה, להיות כזה. אחרי ילדות של הטרדות מיניות וחרם של השכבה בבית הספר, גדלתי לחיים עם מטען כבד מאוד. היום אני בן 54 ועדיין אני לא מסוגל ללכת לכנס מחזור, כי עדיין אני חושש מהתגובות מהילדות. הספר שכתבתי הוא ממקום של החרם. לתת לילדים בינה לקבל את השונה והאחר כדי שלא יהיו עוד ילדים מוחרמים".
עוד הוא מספר, "בכל קהילה שהגעתי במשך חיי תמיד הרגשתי שאני צריך להוכיח את עצמי. המקצוע שבחרתי בחיים היה הדבר היחידי שעזר לי. למדתי להיות שף קונדיטור והייתי מאוד מוצלח בעבודתי. קיבלתי המון מחמאות והגעתי להישגים בארץ ובחו"ל. שמי הלך לפניי ואף אחד לא התעסק בי באופן אישי, אלא ביכולות שהפגנתי. אף שהתחושה הזאת היתה הרבה יותר נעימה, עד היום יש בי את הילד הביישן, החלש והמושפל. זאת רק הוכחה לכך שילד שחווה נידוי אף פעם לא שוכח".
ולמה בחרת לכתוב על פיל שחולם להיות פילה?
"אמנם מעולם לא הרגשתי בת ולא רציתי להיות בת, אך הרגשתי שמישהו חייב להכניס לדור הצעיר לראש ‑ כולנו שווים. לאף אחד אין את הזכות להוציא את האחר מהקהילה ולנדות אותו ולא משנה מהי השונות שבה הוא חי. ילדים חשובים בעיניי מאוד, ולכן חשוב לי להעביר להם מסר בספר שכתבתי, שלא משנה בכלל מי הוא האחר העומד לצדי, עליי לקבל אותו בטבעיות כאדם שווה, בזהותו כחלק מהחברה. אם ילד או ילדה יקרים יקראו את הספר הזה או שההורים שלהם יספרו להם את הסיפור והמסר שלי יעבור ‑ אני אהיה המאושר באדם".
כדי שיוכל להעביר את המסר החשוב הזה ולהוציא את ספרו לאור, כהן זרגרוב צריך את תמיכת הציבור. לתרומות היכנסו לעמוד הפייסבוק "הפיל שחלם להיות פילה מאת מיקי כהן".
פרסום ראשוני: 08:47 , 07.07.19