תרמה והולכת: סוניה יובל עזבה לאחרונה את המרכז למשפחות החד הוריות במודיעין, עשר שנים לאחר שהקימה אותו.
"הכל התחיל לפני עשר שנים מקבוצה של פנויים-פנויות למגזר החד-הורי", מספרת יובל. "באותו הזמן יזמה מחלקת הרווחה בעירייה פורום תמיכה לאמהות חד הוריות, ופנו אליי בבקשה להביא אנשים לפורום ולהתחיל לפתח אותו. משם העסק התחיל להתפתח והפך למרכז כפי שהוא היום. לאחר זמן קצר התחלתי להתנדב בויצ"ו והציעו לי לתמוך בקהילה הזאת כחלק מהארגון".
המרכז מהווה שיתוף פעולה בין האגף לשירותים חברתיים של הקהילה לבין ויצ"ו. מאז הוקם המרכז נרשמו תחתיו עשרות פעילויות חברתיות וסדנאות טיפוליות. "מירב הפעילות היא תמיכה רגשית", מספרת יובל. "ויצ"ו מספק תמיכה רגשית לנשים שעוברות את התהליך, וכן קיימת לשכה משפטית המעניקה יעוץ משפטי, והכל בהתנדבות".
יובל מאמינה שניתן להגיע למשפחות נוספות. "לצערי עדיין קיימת סטיגמה על המרכז. אנשים שעברו גירושין לא רוצים להשתייך לקבוצה כזאת של חד-הוריים. אנשים לא מבינים שזה לא רק חלש וחזק. יש לנו הרבה נשים שהן גם חזקות מאוד, בכירות בעולם העיסקי. אנחנו משלבים תמיכה רגשית עם פעילויות וטיולים, סדנאות ולימוד. עושים פה דברים יפים מאוד".
סוניה עוזבת את המרכז בגלל מעבר לעיר אחרת. "אני אוהבת מאוד את מודיעין, וקשה לי מאוד לעזוב בגלל הקשר שלי למקום והמעורבות שלי. אבל המשפחה ביקשה שאהיה קרובה". היא השלימה לאחרונה את המעבר לקריית אונו, שם תמשיך לעבוד כמנהלת פרויקטים בחברת היי־טק וכן עבודות התנדבות באזור. תחליף אותה כוכי פרילינג, הפעילה בויצ"ו כבר שנים ארוכות.
בניגוד לויצ"ו המעניק תמיכה בעיקר לנשים, המרכז נוצר כדי לתת תמיכה למשפחות חד-הוריות, נשים וגברים כאחד. את מירב המרכז מרכיבות משפחות שעברו גירושין, אך ישנן גם משפחות בהן אחד מבני הזוג נפטר. "הטיפול בין גברים לנשים, גרושים ואלמנים הוא אותו טיפול", מסבירה פרילינג. "גם כאן וגם כאן צריך תמיכה בצעדים הראשונים לבד".
מויצ"ו נמסר: "סוניה יובל עשתה עבודה נהדרת. אנחנו כבר מרגישים בחסרונה. אנחנו נמשיך לארגן פעילויות חברתיות ולספק תמיכה נפשית. הארגון במודיעין מצליח ותורם ואנחנו רוצים שיידעו: אישה לא צריכה להיות במצב קשה כדי להצטרף לארגון. ויצו מקבל כל משפחה חד הורית".
פרסום ראשוני: 08:49 , 23.12.10