הרובוטים פותחים עונה: השבוע התכנסו כ-70 תלמידים מדריכים ומורים חברי נבחרות הרובוטיקה של בתי הספר במודיעין לערב חגיגי לציון פתיחת העונה החדשה וללימוד משימות האתגר של השנה הנוכחית - משימות הקשורות לביוטכנולוגיה.
במפגש נכחו גם נציגים מארגון FIRST ישראל המובילים את התחרות בארץ: אלישה מקינטר, אלן גרין ושחר גבעול. את הערב פתחה ראש מינהל החינוך בעירייה, חיה שיטאי בברכות ובחלוקת תעודות לתלמידים שסיימו קורס מדריכים צעירים מלווי נבחרות הרובוטיקה העירוניות. בהמשך הערב הייתה למידה בצוותא של משימות האתגר השנתי וחוקי התחרות.
כאמור, תשעה תלמידים מצטיינים מתיכון ע"ש יצחק רבין ומהישיבה התיכונית "לפיד" סיימו קורס של כ-30 שעות לימוד בו נחשפו למבנה המיוחד של התחרות, בניית רובוטים, לימוד התוכנה, אסטרטגיות עבודה בקבוצה והנחייה של עמיתים צעירים. הקורס הוא חדש ברמה הארצית פרי יוזמה של המחלקה להעצמה חינוכית במנהל החינוך ובהובלה של ד"ר הילה גרין.
קורס זה מהווה חלוץ בהעצמה של בני נוער מצטיינים להובלה והדרכה של תלמידים צעירים יותר, בתחומי תוכן הקרובים ללבם וליכולתם הגבוהה. קבוצת התלמידים המדריכים תמשיך אף היא בפגישות לתמיכה והנחייה.
התלמידים נבחרו בסיום כיתה ט' והשנה הם מתנדבים בבתי הספר עם נבחרות הרובוטיקה במסגרת ה"מחויבות האישית" אותה עושים כל תלמיד כיתות י' בעיר. התלמידים החלו את שנת ההתנדבות כמדריכים עמיתים בסביבתם הקרובה עם הכיתות הנמוכות יותר בבית ספרם, או הנחייה של קבוצות תלמידים מכיתות ה-ו של בית הספר-היסודי.
לעיר מודיעין, מכבים-רעות מסורת ארוכה של השתתפות וזכייה בתחרות הלגו-רובוטיקה הארצית. פעמיים זכו תלמידי העיר במקום הראשון ובפרס המצוינות. בשנה שעברה השתתפו שמונה נבחרות בית ספריות ובסך הכול יצאו מהעיר עשר קבוצות. לעיר מודיעין, מכבים-רעות הייתה נוכחות נכבדת מכלל מאה הקבוצות שהשתתפו בתחרות מכל הארץ. אל תחרות הגמר הגיעו חמש קבוצות עירוניות.
השנה ישתתפו שמונה נבחרות בתי -ספר בתחרות: קשת, רעים, ניצנים, תיכון רבין, הישיבה התיכונית "לפיד" ותיכון "אורט" עירוני ד'. במשך כשלושה חדשים יבנו התלמידים רובוט מלגו שיבצע 14 משימות על מגרש נתון. הם יחקרו שאלה הקשורה בביוטכנולוגיה ויציגו את שאלת החקר שלהם ואת הפתרון היצירתי בפני השופטים. ערכי השיתוף ועבודת הצוות הם נדבך חשוב בתחרות זו ואף הם באים לידי ביטוי בשיפוט.
את הערב סכמה מנהלת המחלקה להעצמה חינוכית ד"ר הילה גרין: "היה ערב של חגיגה ללמידה. הילדים שאלו שאלות והעלו רעיונות, הייתה הקשבה הדדית ותחושה של סקרנות לקראת הרפתקה בה שותפים תלמידים, מורים, הורים וכעת גם המדריכים הצעירים. זה לא רק שכל שנה אנחנו שולחים קבוצות. לא שאפתי ליותר קבוצות השנה אלא להתפתחות של הדרך ואני מאחלת לכל השותפים בעיקר הנאה מהגילוי שבלמידה".
פרסום ראשוני: 09:59 , 09.11.10