יום לימודים בבית הספר הממלכתי דתי בשכונת אבני חן במודיעין נראה בערך כך: בשיעור התעמלות יש קושי לשחק בכדור או בחישוקים פשוט כי אין מספיק. גם לקפוץ על המזרנים אי אפשר מאותה הסיבה. בשיעור מדעים קשה להבין את הסברי המורה כי יש מחסור בציוד המחשה בסיסי, התלמידים נאלצים לגרור איתם שולחנות וכסאות בין החדרים מאחר ואין מספיק בעבור שיעורים פרטניים. ואיך אפשר ללמוד מוסיקה כמעט בלי כלי נגינה?
בית הספר הממ"ד לא לבד. אותה הבעיה קיימת גם בשאר בתי הספר החדשים בעיר (ארבעה בסך הכל) ובחלק מבתי הספר הוותיקים יותר. בנוסף לעזרי לימוד נאלצים המורים והמנהלים להסתדר גם בלי מחשבים ומדפסות. "צוות ההוראה נדרש לעבוד ללא תנאים בסיסיים", מסביר יו"ר הנהגת ההורים בבית הספר הממ"ד החדש באבני חן, עמיחי זליג. גם נועם מורגנשטרן, היו"ר היוצא של הנהגת ההורים בבית ספר "שבטי ישראל", אחד מבתי הספר הגדולים בעיר, מציג מציאות דומה: "הצפיפות אצלנו איומה. חסרים כמה קירות גבס כדי לבנות פינות לימוד לאופק חדש, אין הצללות ואין אולם ספורט".
אז איך הגיעו בתי הספר החדשים במודיעין למצב הזה? בתחילת שנת הלימודים העבירה להם העירייה סכום מסוים להצטיידות אך הוא היה קטן מאוד ולא הספיק לכל הצרכים הראשוניים. מאז, לטענת ההורים, הפניות לעירייה הולידו הבנה והשתתפות אך לא כסף. "מסבירים לנו שלעירייה אין תקציבים, שיש גירעון, ומציעים שנחכה עד לאישור תקציב 2011", אומר הורה שבחר לא להזדהות. "מה הם רוצים שנעשה בינתיים, שנשבית את בית הספר עד אחרי חנוכה? זו לא בדיוק תשובה הגיונית".
למה אתם לא מצליחים לקבל מהעירייה את הסכומים האלה? "אומרים לנו שאין תקציב ושנחכה עוד קצת. בינתיים כבר עבר חודש וחצי מאז פתיחת שנת הלימודים ושום דבר לא קורה. לדעתי, לא מדובר כאן בכסף אלא בסדרי עדיפויות ותכנון. הרי ידעו שייפתחו בתי ספר חדשים בעיר, אז למה לא לקחו בחשבון את הציוד הראשוני ההכרחי?".
"גם לנו אומרים שאין תקציב אבל אני לא קונה את זה", מוסיף נועם מורגנשטרן. "בית ספר 'רעים' בשכונה שלנו, שבו יש פחות תלמידים, קיבל תקציבים למותרות כמו פרקטים, אז למה אנחנו לא יכולים לקבל תקציב לשערי כדורגל לילדים? בתחילת השנה עבר בית הספר מבנה בפעם השלישית. במבנה הקודם ההורים השקיעו כסף. נראה לי טבעי שהעירייה צריכה לסייע לנו עכשיו בדברים החסרים. אנחנו לא צריכים לרדוף אחריהם לשם כך. זה לא סביר".
"בעירייה מעדיפים לפתוח את בתי הספר החדשים במהירות כדי לספק את הצורך שקיים בעיר במוסדות חינוך כאלה", אומר יו"ר הנהגת ההורים העירונית, מיגל הרף. "אני מבין את הצורך הזה אבל חושב שאי אפשר לפתוח ככה בית ספר. בסדר העדיפויות של העירייה צריך לקבוע שבית ספר נפתח רק כשיש בו מבנה עומד וציוד הכרחי".
בעירייה מודים כי הם מכירים את המצב הבעייתי של בתי הספר החדשים, אך מבהירים כי אין קיצוץ בתקציבי החינוך. "לא בוצע קיצוץ בתקציב ההצטיידות", נמסר בתגובה רשמית של העירייה. "ארבעת בתי הספר החדשים צוידו בתחילת השנה. יחד עם זאת, עדיין לא הושלמה כל רכישת הציוד. בשבועות הקרובים יושלמו החוסרים".
באשר לבית ספר "שבטי ישראל" נמסר כי "בבית הספר הושקע, לבקשת ההורים, כסף רב להכשרת וריצוף מגרש בחצר בית הספר. בימים אלה נבנה בבית הספר חדר נוסף שגם בו יותקן מזגן, לבקשת ההורים. שערי הכדורגל כבר הוזמנו והם אמורים להגיע בימים הקרובים. בנוסף, העירייה פנתה למשרד החינוך לקבלת הרשאה לבנייה נוספת בבית ספר 'רעים' ובבית ספר 'שבטי ישראל' והיא עדיין ממתינה לקבלת ההרשאה. פתחנו חמישה בתי ספר חדשים ותשעה גני ילדים ואך טבעי שבכמה מקומות יהיו חבלי לידה ופרטים אותם צריך להשלים".
פרסום ראשוני: 08:38 , 20.10.10