מהו עונשו של שב"ח שהגיע למודיעין שלא כחוק ונתפס בידי הרשויות? פסקי דין שניתנו לאחרונה בבית משפט השלום ברמלה, מספקים הצצה לטיפולה של מערכת המשפט בתופעת השב"חים, תופעה שמודיעין מתמודדת איתה יום יום.
מפקד תחנת משטרת מודיעין, רפ"ק יורם ברינה: "תפקידנו מסתיים כאשר מוגש כתב אישום נגד החשודים", הוא מבהיר. "לעיתים הם חוזרים שוב לארץ, אבל אנחנו לא עוסקים בזה. הרשות השופטת מחליטה על חומרת העונש. תפקידנו מסתיים בעת האכיפה".
במקרה הראשון הורשעו שני נאשמים בני אותה המשפחה, על פי הודאתם, בעבירות של כניסה לישראל שלא כדין. על פי עובדות כתב האישום, שהו השניים ב-26.8.10 בשעות הבוקר, באתר בנייה בעיר מודיעין, מבלי שהיו בידיהם היתרי כניסה או אישורי עבודה בישראל.
בית המשפט ביקש להתייחס בחומרה למקרים וקבע כי "רבות כבר נאמר לגבי החומרה הכרוכה בעבירות מעין אלה, הן מבחינת האספקט הביטחוני והן מבחינת העומס שהעבירות מטילות על רשויות אכיפת החוק בישראל".
על השניים נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי תוך התחייבות שלא ייכנסו לארץ בזמן הזה, וכן התחייבות כספית בסך 2,000 שקל שלא לעבור בתוך שנתיים מהיום כל עבירה על חוק הכניסה לישראל. במקרה נוסף הורשע שוהה בלתי חוקי, על פי הודאתו, בעבירה של שהייה בישראל שלא כדין. הוא נתפס לפני כשבועיים במודיעין, כשאין בידו היתר כניסה או שהייה בישראל.
גם כאן קבע בית המשפט עונש מאסר על תנאי. בית המשפט הכריע כי "לנאשם אין הרשעות קודמות ולא שמעתי על כניסות קודמות שלו לתחומי המדינה ללא אישור. הצדדים הגיעו להסדר במסגרתו הם עותרים במשותף להטלת מאסר על תנאי והתחייבות כספית, בהתאם להנחיית בית המשפט העליון".
ומה קבע בית המשפט כאשר לפתחו מגיע אדם שנכנס לישראל שלא כדין כבר 13 פעם? אותו פועל נתפס בעבר אך משטרת ישראל בחרה בעבר שלא להעמידו לדין. האם עתה הרשיע אותו בית המשפט וייתן לו עונש כבד? מתברר שבית המשפט לוקח בחשבון את כל השיקולים: "במקרה הנוכחי מדובר במי שעומד לדין לראשונה ואין לחובתו הרשעות קודמות. במקרים הקודמים בחרה המדינה שלא להעמידו לדין, אך במקרה זה אין מדובר במי שזכאי ליהנות מההנחיה להטיל מאסר על תנאי בלבד בהליך הראשון. מי ששב ונכנס לגבולות מדינת ישראל חייב להבין כי עבירה זו כרוכה בהטלת עונשים משמעותיים, הכוללים מרכיב של מאסר בפועל". בית המשפט קבע "ניתן להסתפק במקרה זה במאסר קצר (חודש ויום), לצד מאסר מותנה והתחייבות כספית משמעותיים".
ואם לא די בכך אז בסוף השבוע נתפסו שתי נשים בשנות ה-30 לחייהן על ידי שוטרי מודיעין כשהן מסיעות שב"חים לתוך תחומי ישראל. נהגת אחת נתפסה כאשר בתא המטען שלה שלושה שב"חים, ואילו השנייה נתפסה כשלידה יושב שוהה בלתי חוקי. "אחד השב"חים הוא תושב עזה", מספר רפ"ק ברינה. "החזרנו אותו לעזה. סביר להניח שהוא יתקשה לחזור לישראל".
פרסום ראשוני: 15:46 , 12.09.10