עיריית מודיעין הודיעה על הקמת 'רשות חדשנות עירונית' שתעסוק בתחום של ערים חכמות ופיתוח תוכניות עבודה חדשניות שעיקרן שיפור השירות לתושב וייעול עבודת העירייה. הרשות תנוהל על ידי מנכ"ל מנהלת אופק, רון ברזני.
הרעיון להקים את הרשות לחדשנות נבע מהבנת הצורך להקים גוף עירוני מתכלל שיידע לתרגם את יעדי העירייה לתוכניות עבודה.
1 צפייה בגלריה
בניין עיריית מודיעין
בניין עיריית מודיעין
בניין עיריית מודיעין
(צילום: אדווה חולי)
אחת המורכבויות הידועות בנושא ערים חכמות מתייחסת ליישום של רעיונות רבים העולים, אולם אינם נותנים מענה כולל או לעיתים רעיונות חלקיים שנותנים מענה צר ונעדרי ראייה רחבה שיודעת לתרגם את ההשלכות של כל החלטה והחלטה. לכן נוצר הצורך בהקמת גוף שיעבוד בתיאום עם כלל אגפי העירייה ויידע לרכז ולאפיין את הפרויקט, כולל מדדי ביצוע, במטרה לייצר מיזמים רוחביים תוך יצירת שיתופי פעולה פנים וחוץ ארגוניים, לרבות שיתופה של היחידה האסטרטגית שהוקמה לאחרונה.
בדרך זו תוכל העירייה להאיץ את המיזמים העירוניים העומדים על סדר היום שלה, לא רק ברמת קידום המיזם אלה גם באיכות שלו.
תפקיד רשות החדשנות יהיה לאפיין כל מיזם טרם יציאתו לכדי מימוש: אפיון מתודולוגיות עבודה, צוותי עבודה, הובלה להתייעלות והפחתת עלויות, ומעל הכל אפיון תוצר מוגמר וחווית לקוח נכונה ליישום חכם ותוצאה איכותית.
כזכור, בעת אישור התקציב הבלתי רגיל של העירייה לשנים 2020‑2022 עדכן ראש העירייה, חיים ביבס, כי העירייה צפויה להשקיע כ־130 מיליון שקל בנושא ערים חכמות. תקציב זה כולל, בין השאר, שדרוג והחלפת מערכת התאורה הציבורית למערכת חכמה מסוג LED, המכילה מערכות בקרה ושליטה, שייאפשרו התייעלות והפעלת מערך התאורה ופריסת סיבים אופטיים ברחבי העיר. הללו יאפשרו התקנה והצבת מצלמות ורמקולים בצמתים ובאזורים רגישים וישדרגו את יכולות המוקד העירוני שיקבל נתונים מהמצלמות ומהחיישנים השונים בזמן אמת ומענה מהיר לכל תרחיש.
מחזיק תיק החדשנות חבר המועצה ברוך בוחניק: "העשור שבפתח עומד בסימן חדשנות והמשך העבודה לשיפור ושדרוג השירותים של העירייה לתושב. מטרת הקמת הרשות לחדשנות עירונית היא לדעת ליישם הלכה למציאות את תוכניות העבודה כך שניתן יהיה ללמוד מראש את ההשלכות של פעילות העירייה ולייעל אותן כך שהן ייטיבו עם התושבים. הרשות תהווה הגורם המקשר של כלל אגפי העירייה, ובכך תייצר מיזמים של שיתופי פעולה של גופי העירייה וארגונים מחוץ לעירייה כשהמרוויחים מכך הם התושבים עצמם".