2 צפייה בגלריה
יובל וגיא ניומן
יובל וגיא ניומן
יובל וגיא ניומן
(צילום: באדיבות המצולמים)
"עוד מהקיץ מתהפכת לי הבטן מהמקרה המזעזע בו חבורת נערים ישראלים עשתה מין קבוצתי עם נערה בריטית שמגיע לכדי אונס, לטענתה", מספר ניומן השבוע על מסעו המיוחד. מסע אליו יצא, עם קבוצת ישראלים, ביניהם בנו בן ה-16, ומטרתו הבעת תמיכה בצעירה הבריטית שהואשמה והורשעה בבדיית האונס.
מה גרם לך לצאת ולהביע בה תמיכה?
"בהמשך כש'הגלגל התהפך' והם שוחררו וחזרו הביתה עם כיפות לבנות על הראש, בשירת 'עם ישראל חי', 'הבריטית זונה ולא מצטער על כלום', הרגשתי איך חבורת הצעירים הזו ואלה הסובבים אותם מחללים את היהדות ומכפישים את מדינת ישראל. יכולתי להבין ואף להזדהות עם ההקלה של ההורים על שילדיהם בחזרה בארץ אבל יחד עם זאת איפה הבושה והיכן תחושת האשמה? מי אתם חושבים שאתם? טובי בנינו? ממש לא, אתם בתחתית הסולם המוסרי של החברה הישראלית".
ביום שני לפני כשבועיים חזרה תחושת המחנק כשניומן קרא על ההרשעה של הבריטית ב'הפרעה לסדר הציבורי' בגין תלונת שווא על אונס. "תרבות האונס ממשיכה כאן בהאשמת הקורבן", הוא כועס ומוסיף: "העוול זועק לשמיים. הקראת גזר הדין נקבעה ליום שלישי 7 לינואר. מיד ניגשתי לחפש כרטיס טיסה, הרגשתי שאני לא יכול לשאת את העוול הזה ושחייבים להראות לה שיש מי שעומד לצידה גם בחברה הישראלית. בתחילה חשבתי שפשוט אטוס בטיסת הבוקר, אעמוד שם שעה ואחזור בצהריים. כעבור יומיים ראיתי את הפוסט של רוחמה וייס ששינה את כל התמונה. צרפתי אלי את בני גיא, נער בן 16, ויצאנו יחד עם עוד למעלה מחמישים א.נשים מישראל שבאו לומר שהן מאמינות לה. איזו עוצמה, מדהימות ממש כל אחת ואחד שפגשתי והכרתי שם. אז בסוף היום הנערה סוף סוף חזרה הביתה ויכולה להתחיל את תהליך השיקום מהטראומה הקשה והמתמשכת שלה"

2 צפייה בגלריה
גיא ניומן בהפגנה
גיא ניומן בהפגנה
גיא ניומן בהפגנה
(צילום: יובל ניומן)
כזכור, הבריטית בת ה-19 שהתלוננה על אונס קבוצתי מצד קבוצת ישראלים בקפריסין והורשעה כי בדתה את התלונה, נידונה על ידי השופט בפראלימני למאסר על תנאי של ארבעה חודשים, למשך שלוש שנים, מה שאפשר לה לשוב לביתה, אחרי חצי שנה שבה שהתה באיה נאפה.
"עכשיו המשימה שלנו היא לדאוג שהמחיר המיותר שהיא שילמה לא יהיה לשווא", ממשיך ניומן ואומר: "בלתי מתקבל על הדעת שמקור הידע המרכזי של הנוער על מין הוא פורנו וש'גנג בנג' זה דבר לגיטימי. חייבים לעשות חריש עמוק בדרך בה הנוער לומד על יחסי מין ועל מערכות יחסים בין בני אדם בכלל. כולנו חייבים להפנים שיחסים בין אנשים וביחוד יחסי מין חייבים להיות מבוססים על כבוד הדדי ושוויון".
לסיכום הוא אומר כי, "הסיפור שלנו מיוחד כי היינו אבא ובן. יצאה קבוצה גדולה של קואליציה של נשים משראל שמתעסקות עם התחום של פגיעות מיניות. כולן היו מאוחדות עם מסר חשוב ודברים מאוד מרגשים. אני מרגיש שעשנו תיקון למדינת ישראל".