כתבה: צאלה כהן-אדר.
תערוכת EuroCucina, המתקיימת במילאנו זו הפעם ה-22, מהווה את חלון הראווה הגדול ביותר בתחום המטבחים. התערוכה, אשר נותנת במה לעיקר החדשות האחרונות בתחום עיצוב המטבח ומכשירי החשמל, מהווה הזדמנות יוצאת דופן, להתעדכן בכל מה שקורה בתחום שמתפתח יותר מאי פעם.
מטבחי VIPP עשויים ברזל. להשיג בהביטאטמטבחי VIPP עשויים ברזל. להשיג בהביטאט
מטבחי VIPP עשויים ברזל. להשיג בהביטאט
סקירת המגמות והחידושים העולים מהתערוכה מסגירים מיד כי המטבח הפך לאזור החיים העיקרי בבית, כשהוא פחות סטרילי ופחות מעונב ויותר כזה שחיים בו, אוכלים ומארחים בו.
בניגוד לשנים קודמות, בהן בלט הניסיון להדגיש עושר טכנולוגי ומגוון רחב של חומרי גמר, השנה כבש את ביתני התערוכה, שהוצגה במסגרת תערוכת העיצוב השנתית SALONE DEL MOBILE, סגנון מינימליסטי ונזירי: מותגים רבים בוחרים כיום להתנער ממוסכמות ונוטים לקדם תפיסות עיצוב שמתרפקות על העבר. כך למשל, ארונות האחסון נותרים מחוץ לתמונה, המשטחים נקיים, אווריריים ואינם צמודים לקירות, את מקומם של האיים תופסים שולחנות עבודה ומשטחי FREE STANDING מרחפים עשויים שיש, ונדמה כי ההתייחסות לקיבולת ולמקומות אחסנה הופכת לשולית.
פונקציונאליות מודלוארית. שילוב של חומרים ופתרונות אחסון מגוונים. מטבחי רגבהפונקציונאליות מודלוארית. שילוב של חומרים ופתרונות אחסון מגוונים. מטבחי רגבה
פונקציונאליות מודלוארית. שילוב של חומרים ופתרונות אחסון מגוונים. מטבחי רגבה
.
משטח הכיור ממשיך על הקיר. קולקציית הכיורים החדשה של Dornbracht שהוצגה במילאנו. להשיג ב-HeziBank משטח הכיור ממשיך על הקיר. קולקציית הכיורים החדשה של Dornbracht שהוצגה במילאנו. להשיג ב-HeziBank
משטח הכיור ממשיך על הקיר. קולקציית הכיורים החדשה של Dornbracht שהוצגה במילאנו. להשיג ב-HeziBank
מותגים שכן ממשיכים להשתמש באיים, שידכו להם השנה שולחנות ישיבה וכיסאות מושקעים, שמשלבים בין פרקטיקה לאסתטיקה מוקפדת ומעוררת השראה. הברזל מככב גם בהם ומקבל פרשנויות שונות, כשהבולטות שבהן הן התעשייתית והמודרנית, ועדיין - מוקדם להספיד את הסגנון הקלאסי והכפרי.
שילוב מדויק של בטון ועץ. עיצוב פנים: יפעת מנטש, מטבחי רגבה. צילום: אלעד גונןשילוב מדויק של בטון ועץ. עיצוב פנים: יפעת מנטש, מטבחי רגבה. צילום: אלעד גונן
שילוב מדויק של בטון ועץ. עיצוב פנים: יפעת מנטש, מטבחי רגבה. צילום: אלעד גונן
המטבח העכשווי משמש ליצירת מארג סביבתי, מרכזי ודינמי. טכנולוגיות חדשות שחודרות אט אט לשוק, דוגלות בהטמעת מערכות התפעול ארגונומית מבעד לחזיתות המטבח, עד שקשה לדמיין שמאחוריהן ניצב מערך פונקציונאלי עתיר מערכות, הכולל בין השאר את קולט האדים, מכשירי החשמל, כלי ההגשה ומדפים דינמיים, שנעים על פי צורך, מפשטים את חווית הבישול ומותירים את החלל מאורגן ונקי גם בזמן העבודה.
עניין של פונקציה
המגמה הגדולה ביותר שואבת את הענף לפונקציונאליות מודולארית, המאפשרת לכל אחד להתאים את המטבח לצרכים האישיים שלו. היחידות השונות יודעות להסתיר ולהסוות כמה פונקציות בסיסיות של המטבח, בזכות ארונות גדולים, יחידות של "מכולות" בעלי קיבולת גדולה ועוד מערכות של דלתות חכמות, המאפשרות להסתיר עולם ומלואו. התוצאה היא אזור מאורגן ללא דופי התורם לטשטוש הקו הדק שבין המטבח לסלון.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
עיצוב המטבח החדש כולל פתרונות טכנולוגיים שהיו שמורים בעבר למטבח התעשייתי, כמו משטחי עבודה מתמשכים, כיריים ארוכים הכוללים גריל ופלאנצ'ה, קולטי אדים עם עוצמת שאיבה גבוהה, כיורים עמוקים וגדולים הניתנים לכיסוי ובכך מאפשרים משטחי עבודה גדולים עוד יותר, ועוד. המטרה הסופית, כך מעידים היצרנים, היא ליצור מרחב עבודה ראוי, ממש כמו של שף, מתוך הנחה שגם השפים הגדולים החלו את דרכם במטבח הביתי.
אסתטיקה עיצובית במיטבה, המשלבת בין משטח טראצו לחומרים של העידן החדש. מטבחי דאדא, טולמנ'ס אסתטיקה עיצובית במיטבה, המשלבת בין משטח טראצו לחומרים של העידן החדש. מטבחי דאדא, טולמנ'ס
אסתטיקה עיצובית במיטבה, המשלבת בין משטח טראצו לחומרים של העידן החדש. מטבחי דאדא, טולמנ'ס
.
חומריות טבעית ומראה נקי, המצניע את כל הפעילות הרוחשת  של המטבח. מטבחי דאדא, טולמנ'סחומריות טבעית ומראה נקי, המצניע את כל הפעילות הרוחשת  של המטבח. מטבחי דאדא, טולמנ'ס
חומריות טבעית ומראה נקי, המצניע את כל הפעילות הרוחשת של המטבח. מטבחי דאדא, טולמנ'ס
כניסת אמצעי תקשורת ומכשירים ביתיים חכמים הביאה לשדרוג משמעותי בהיערכות לקניות ובבישול עצמו. העמקת העניין והידע במזון, בתזונה ובתרבות הבישול, התמקצעות רחבה במטבח - אלו הן דוגמאות ספורות.
למשטחי העבודה יש תפקיד משמעותי בכניסתה של הטכנולוגיה לאזור הפועם של הבית. החלוצים בתחום הם משטחי ה-Dekton, השייכים לקטגוריה חדשה ומהפכנית של משטחים למטבח בעלי עמידות גבוהה מפני אש וחום, מפני שריטות, שחיקה ומפני כתמים - כך שממש אפשר לחתוך עליהם, להניח עליהם סירים חמים ולתבל עליהם, מבלי חשש שתבלינים בצבעים ייספגו למשטח העבודה.
השלב הבא הוא משטחי עבודה אשר מסוגלים ממש לשקול את המזון ולאפשר חימום ובישול ללא צורך בתיווך של פלטת כיריים.
שימוש בחזיתות זכוכית צבעוניות ומודפסות, לנראות אוורירית.  מטבחי VALCUCINEשימוש בחזיתות זכוכית צבעוניות ומודפסות, לנראות אוורירית.  מטבחי VALCUCINE
שימוש בחזיתות זכוכית צבעוניות ומודפסות, לנראות אוורירית. מטבחי VALCUCINE
טבע ביתי
ההופעה השנתית של הטבע רשמה את אחת מנקודות השיא של התערוכה. הקשר שבין טבע ומגורים בא לידי ביטוי בחומריות טבעית שנרשמה בעיצוב המטבח, כמו כץ, בטון, אבן ועוד. אבל יותר מכך, נושא הקיימות קיבל השנה התייחסות ממשית בנוגע להשפעות המחזור והאקולוגיה על עיצוב הבית. דוגמה בולטת הייתה שילובם של מערכות קומפוסט חכמות לצד פחי מחזור.
מטבח בסגנון תעשייתי של המותג Marchi Cucine.  להשיג בפנטהאוז רהיטיםמטבח בסגנון תעשייתי של המותג Marchi Cucine.  להשיג בפנטהאוז רהיטים
מטבח בסגנון תעשייתי של המותג Marchi Cucine. להשיג בפנטהאוז רהיטים
נוכחות טבע בולטת נרשמה גם על ידי שילובם של קירות צמחיה וורטיקאלית, שנכנסו למטבח ולא רק ליופי ולאסתטיקה, אלא במטרה לייצר חמצן, ולהפחית רעלים, עשן ואבק.
האקזוטיקה של הטבע התעוררה לחיים גם בתחום משטחי המטבח, כהחלוצה בתחום היא חברת "קוסנטינו", אשר הציגה אוסף ייחודי של משטחי Dekton למטבח במראה שיש ועץ. זאת ברמת דיוק כה גבוהה, עד כי הם נראים ממש כמו הדבר האמיתי, רק עם ביצועים טכניים מהגבוהים שנראו בענף.
הסגנון הנקי אשר אפיין את האדריכלות המודרנית החדשה, קיבל בתערוכה מופעים חדשים, מודגשים ואקזוטיים יותר. כך, איי המטבח קיבלו חיזוק משמעותי עם משטחי עבודה דומיננטיים במגוון צבעים, כאלו עם עורקים מודגשים, עם טקסטורות מודגשות ובלבד שאלו ישדרו אלגנטיות עטופה בחום.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
העושר שבמינימליזם
תשומת לב מיוחדת קיבלו השנה משטחי העבודה השחורים, אשר האירו בזרקור את שידענו כבר מזמן - Black is back. הכהות העזה אינה באה לידי ביטוי במשטחים שחורים חלקים ואטומים, כי אם במופעים דרמטיים, משופעים בטקסטורות ובמשחקי צבעים.
העושר שבמינימליזם. משטחי סיילסטון למטבח. קוסנטינוהעושר שבמינימליזם. משטחי סיילסטון למטבח. קוסנטינו
העושר שבמינימליזם. משטחי סיילסטון למטבח. קוסנטינו
הפליאה בחזונה חברת "קוסנטינו", אשר הציגה בתערוכה שדרת לוחות מרהיבים עבור מותגי Silestone ו- Dekton, אשר בזכות מאפייניהם הטכניים הפכו לבעלי ברית של חברות המטבחים המובילים בתחום.
כחלק מאותה מגמה של Less is a Bore, מאופיינים המטבחים כיום בשילובי חומרים מפתיעים, המבוססים על "העושר שבמינימליזם". כך, הפכו הבטון והחלודה לסיפור אהבה בתערוכה. המראה המחוספס בו, הסדר והאי סדר משלימים זה את זה ויצרו מראה אסתטי מלא תעוזה ואישיות.
העושר שבמינימליזם. משטחי סיילסון למטבח מדגם  Eternal Calacatta. קוסנטינוהעושר שבמינימליזם. משטחי סיילסון למטבח מדגם  Eternal Calacatta. קוסנטינו
העושר שבמינימליזם. משטחי סיילסון למטבח מדגם Eternal Calacatta. קוסנטינו
המעצב דניאל ג'רמאני אשר הבין את פונטציאל השפעות הזמן על תהליכי החמצון המתרחשים בטבע, יצר קולקציית משטחיי מטבח קונספטואלית, בה גוני מתכת, חלודה ובטון מתעוררים לחיים ואף יותר מכך - מוצעים בגרסה מתקדמת, פורצת דרך ונטולת תחזוקה, הודות לחדשנות המובטחת של חברת Cosentino.