כתבה: רונה מור.
עושים כושר גופני? מעולה. אבל האם אתם נזהרים שהגוף שלכם לא ייפגע תוך כדי? ספורטאים מקצועיים וחובבנים ואנשים שמבצעים פעילות גופנית בקביעות עלולים לסבול מפציעות ספורט. פציעות אלו יכולות להיגרם עקב חבלה (כגון תנועה חדה ופתאומית מדי או הרמת משקל כבד מדי) לרכיבי מערכת השריר-שלד, ובהם שרירים, רצועות, גידים ומפרקים; או עקב עומס חוזר ונשנה (מאמץ יתר) על רכיבי מערכת השריר-שלד ששוחק אותם.

1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: depositphotos)

כמחצית מכלל פציעות הספורט הן בברכיים ואופייניות לעוסקים בריצה, באתלטיקה קלה וברכיבת אופניים. מפרק הברך, שנחשב למפרק הגדול ביותר בגוף, משתתף בכל פעילות ספורטיבית ולכן גם חשוף לפגיעות ושחיקה. הוא בנוי מארבע עצמות (הירך, השוק, השוקית והפיקה) – המחוברות באמצעות שרירים, רצועות וגידים – ומסחוס שמצפה אותן (אשר תפקידו לבלום זעזועים), ותפקידו לאפשר תנועה חלקה ולשאת את משקל הגוף.
סוגי הפציעות בברך שנגרמים ממאמץ יתר הם למשל דלקת בגיד הפיקה או קרע שלו, דלקת ברצועה האיליו-טיבאלית (שנמצאת בחלקה החיצוני של הברך), ושחיקת הסחוס. סוגי הפציעות בברך שנגרמים בעקבות חבלה ישירה הם למשל מתיחה או קריעה של שריר, גיד או רצועה (בעיקר הצולבת הקדמית), ושבר בפיקה או פריקתה.
פציעות אלו גורמות לתסמינים כגון כאבי ברכיים (שלעתים מקרינים עד לגב התחתון או לכפות הרגליים), נפיחות בהן, הגבלה בתנועה ובניידות, נוקשות ברגליים, "קליקים" בעת כיפוף המפרק ואובדן הגמישות.

כיצד הכירופרקטיקה יכולה לסייע?

כירופרקטיקה (מיוונית: כירו – ידיים, פרקטיקה – ביצוע) מטפלת בהפרעות במערכת שריר-שלד בטכניקות ידניות, וכיום יותר ויותר ספורטאים וקבוצות ספורט בעולם מבינים את חשיבותה כאמצעי לשיקום, שיפור ומקסום ביצועי הגוף ותפקודו. בין השאר השיקום הכירופרקטי מגדיל את טווחי התנועה של המפרקים, מחזק את טונוס (כיווץ) השרירים, משפר את ההיבט המוטורי-תפקודי של הצומת עצב-שריר, מפחית דלקתיות וכאבים, ומשקם את הביו-מכאניקה של הגוף.
לדברי הכירופרקט המומחה לרפואת ספורט ד"ר גילאון גוברין מכירופרקטיקה סנטר, "עיקרו של הטיפול הכירופרקטי הוא שיקום. הוא משתמש בטכניקות שונות שהעיקרית שבהן היא כוונון של המפרקים (שחרורם באמצעות לחיצות)". טכניקות נוספות שהוא מציין הן אולטרסאונד טיפולי (מפעיל גלי קול שמסייעים להזרמת הדם, בייחוד לגידים, מה שמסייע להם להחלים), מכשיר טנס (משכך כאבים באמצעות זרמים חשמליים), דיקור מערבי/ יבש (משתמש ב-Trigger points: נקודות שלחיצה עליהן מפחיתה כאבים ומשפרת את טווח התנועה של השריר), מדבקות קינזיו-טייפ (חבישות אלסטיות עדינות שמטרתן להקל כאבי שרירים ולשפר את תנועתם), וגלי הלם (סוג של גלי קול שמטפלים בכאבי שרירים ושלד שנובעים מדלקת).
לדברי ד"ר גוברין כירופרקט במודיעין, כירופרקטורים – שהכשרתם כוללת לימודי אנטומיה, נוירולוגיה, ביו-מכאניקה, ופיזיולוגיה – יכולים לטפל בכל פציעות השריר והשלד, גם אקוטיות וגם כרוניות. "הכשרתם של הכירופרקטורים מאפשרת להם להבין את הקשר בין מערכות הגוף, כגון מערכת העצבים, עמוד השדרה והגב, שרירים ומפרקים. כך, הם יכולים להתאים לספורטאים ומתאמנים תוכנית אימון/ שיקום אישית (למשל כזאת שכוללת תרגילי חיזוק שרירים) או להנחות מאמני כושר כיצד לעשות זאת. בפועל, הם עוזרים לספורטאים להמשיך בפעילותם מבלי להזדקק לתרופות או ניתוחים".
טיפולי הכירופרקטיקה יכולים להיעשות לפני האימון כחלק מהכנת הגוף לפעילות המאומצת, או לאחריו כחלק ממניעת פציעות או שיקומן. אין זה פלא כי בעשורים האחרונים השתלבו כירופרקטורים באימוני NFL (ליגת הפוטבול הלאומית והמקצוענית של ארה"ב) ו-NBA (ליגת הכדורסל הבכירה של ארה"ב וקנדה) ובאיגודי הוועד האולימפי הבין-לאומי.
בכירופרקטיקה סנטר מטפלים בכל סוגי פציעות הספורט. ד"ר גוברין מציין כי במרכז עובדים כירופרקטורים מנוסים ביותר. הם מתחילים באבחון הבעיה, הכולל בדיקה גופנית ותשאול המטופל (למשל לגבי סוג הספורט שבו הוא עוסק, עצימותו ותדירותו, עוצמת הכאב ומיקומו המדויק). לאחר מכן הם בוחנים גם בדיקות רפואיות כמו רנטגן, סי-טי, MRI, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מעבדה. לדברי ד"ר גוברין, "לאחר שקלול כל הממצאים הללו אנו יכולים להעניק למטופל/ת טיפול מותאם אישית. ואכן, מטופלים רבים מדווחים כי הטיפול במרכז סייע להם להחלים מפציעות ספורט ולהמשיך בפעילותם ובשגרת חייהם".