הבית הוא המקום שבו אנחנו מצפים להיות מוגנים לחלוטין. אחת משכבות ההגנה החשובות היא איטום הקירות - כך שמי הגשמים לא יחלחלו פנימה ויגרמו לנזקים שונים. הבעיה היא שבבניינים ישנים השכבה החיצונית לא תמיד מצליחה לעמוד במשימה הזו לאורך הזמן, וגם כשמדובר על מבנה חדש חובה לוודא שהאיטום מיטבי ובפרט להקדיש תשומת לב לנקודות התורפה.

למה אסור להתפשר על איטום פחות ממושלם?

איטום קיר סביר בלבד יאפשר במוקדם או במאוחר למים לחדור פנימה. התוצאה: קודם כל נזק לקיר עצמו, שעלול להתפורר בהדרגה עד שהנזק יצטבר ויחייב תיקון משמעותי ויקר, שהרי אף אחד לא רוצה לחיות בבית שאחד הקירות בו נחלש במידה ניכרת.
נזק נוסף, מידי, הוא העובש שנוצר בגלל הנוכחות של הרטיבות בקיר. חשוב לדעת שעובש הוא לא "רק" מטרד אסתטי מתסכל, אלא גם ובעיקר מפגע תברואתי חמור. עובש הוא למעשה פטריות, ומחקרים רבים הוכיחו שהנבגים של אותן פטריות גורמים במקרים רבים למחלות של דרכי הנשימה ועלולים אף להוביל להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן!
בהתאם מומלץ בחום לייחס לאיטום הקירות את מלוא תשומת הלב הנדרשת, ולוודא שהוא מושלם בכל נקודה ונקודה לאורך ולרוחב הקירות החיצוניים של הבית או הבניין.
אילוסטרציהאילוסטרציה
אילוסטרציה

איך לאטום הרמטית סוגי קירות שונים?

איטום קירות מבוסס על חומרים אקריליים או חומרים צמנטיים. לחומרים האקריליים יש יתרון משמעותי והוא מידת הגמישות הרבה שלהם. בזכותה הם יכולים לכסות סדקים קיימים מבלי להיקרע או להתפוצץ בעצמם. חיסרון מסוים של חומרים אלה היא העובדה שהם נוטים להתבהר לאורך השנים בגלל החשיפה לשמש, כך שנדרשת פעולה רחבת היקף על-מנת לא לפגוע באסתטיות של המבנה. כמו כן הם יותר יקרים בהשוואה למחירם של החומרים הצמנטיים, אם כי במבחן יחס העלות-תועלת הם בהחלט אופציה משתלמת במקרים רבים.
החומרים הצמנטיים אידיאליים לתיקונים נקודתיים ולקיר חיצוני שאין בו יותר מדי סדקים. באופן טבעי חשוב לחפות את הקיר עם חומר צמנטי איכותי, ולכן אסור להתפשר על איכות קבלן האיטום - למרבה הצער ישנם חאפרים שמציעים הצעות מחיר זולות ואטרקטיביות לכאורה, אולם מאחר שהם מן הסתם רוצים להרוויח, הדרך שלהם לחסוך בהוצאות היא להשתמש בחומרים פחות טובים שלא יחזיקו מעמד שנים רבות.
עבור קירות מחופים בשיש או בסוג אחר של אבן, נדרשת פעולה מורכבת יותר כדי להבטיח איטום מושלם: בעזרת דיסק ייעודי תתבצע חריצה לאורך הפוגות, בעומק של כסנטימטר, והמרווחים ימולאו במלט בגוון מתאים. לאחר מכן יוסיף איש המקצוע שנבחר לביצוע האיטום רובה (אקרילית או אפוקסית), ובמידת הצורך ייעשה שימוש גם בסילר (כדי להבטיח שהאבן עצמה לא תספוג מים ותעביר אותם פנימה).

התכונות החשובות לחומרים השונים

כאמור איטום קירות הרמטי באמת נשען על חומרים מובחרים. מומלץ תמיד להתעניין אצל איש המקצוע שמבצע את העבודה באילו חומרים הוא משתמש, ולחפש מידע אודותיהם. בפרט חשובות התכונות הבאות:
* עמידות מרבית בכל תנאי מזג אוויר (ובמיוחד כשמדובר על מבנה שנמצא באזור גשום)
* העמסה מינימלית של לחצים על התשתיות הקיימות
* כושר הידבקות מרבי
* לא גורם להיווצרות בועיות
* מאפשר לקירות לנשום

להקדים תרופה למכה

עוד עיקרון בסיסי במסגרת איטום קירות הוא לזהות מראש מקומות מועדים לפורענות שעלולה להתרחש דרכם חדירה של מים, ולספק מענה עוד לפני שנוצרת הבעיה.
בפרט חשוב לעבור על אזורים שחשופים למים יותר מהרגיל, על אזורים קעורים או קמורים (שבהם הניקוז פחות יעיל) וליד צנרות שעוברות בקירות. כמו כן נדרשת תשומת לב למקומות שבהם יש חלונות שכן החיבור בין מסגרת החלון לבין הקיר עלול להיות אטום חלקית בלבד. במקרים אלה מומלץ להשתמש באלסטימר על בסיס פוליאוריתן שמיועד לאיטום תפרים.

תהליך איטום קירות נכון

כשמדובר על מבנה קיים, כלומר כזה שכבר יש בו שכבת איטום, השלב הראשון הוא בחינה מדוקדקת של מצב הטיח לכל אורך ורוחב הקירות. כמות הסדקים והיקפם מהווה כאמור את אחד השיקולים לבחירת החומר שבעזרתו יתבצע האיטום ולכן יש חשיבות לבדיקה מקצועית ויסודית.
בהקשר זה כדאי לדעת שבבניינים הישנים יחסית, אלה המחופים ב"שפריץ" שהיה פופולרי מאוד בישראל במשך תקופה ארוכה, היכולת של התערובת של הטיח והמלט הלבן לחסום את חדירת המים הולכת ויורדת עם הזמן - ולכן בהם חובה להקפיד אפילו יותר מהרגיל על האבחון המדויק.
כשמתגלות נזילות עקב איטום פגום, עוד לפני יישום השכבה החדשה יש לקלף את החלקים בקירות שהרטיבות גרמה להם להתנפח. כמו כן מקולפים גם חלקים רופפים, כך שנקודת המוצא של איטום הקירות תהיה אידיאלית. פעולה נוספת עוד לפני האיטום עצמו היא שטיפה וייבוש.
כשהקיר מוכן, מתבצעת התזת או מריחת החומר הנבחר. לאחר ששכבה זו מתייבשת, אפשר להוסיף את הציפוי החיצוני שנועד ליצור את המראה הרצוי. הגוון של שכבה זו הוא בדרך כלל לבן, קרם או שקוף.

האם יש צורך גם באיטום פנימי?

איטום קירות חיצוני איכותי מבטיח אפס חדירות למים כך שאין צורך באיטום פנימי. איטום קיר פנימי, פעולה שנקראת גם איטום שלילי, נדרשת רק במקרים שבהם אין גישה לצד החיצוני - למשל במקלטים ובמרתפים, או כשישנה סיבה אחרת שלא מאפשרת פעולה מבחוץ. איטום פנימי יתבצע רק לאחר ייבוש מוחלט של החלל וקילוף הצבע הקיים.

איטום קיר ידידותי לסביבה

משבר האקלים הוא אחד הנושאים המדוברים ביותר בזמן הנוכחי, ורובנו כבר מודעים לצורך לכלול גם את השיקול האקולוגי בכל החלטה. כדאי לדעת שכיום ישנם חומרי איטום איכותיים מאוד שהם גם "ירוקים", כלומר ידידותיים לסביבה, כך שניתן להבטיח בית יבש לחלוטין בלי לפגוע בכדור הארץ. דוגמה טובה לכך היא החומרים של חברת Sika.