האם יכול להיות שעיריית מודיעין מפספסת בהתמדה מקור הכנסה זמין, אמין וארוך טווח שהיה יכול להעשיר את תקציבה ולהעניק לה תוספת של הכנסה קבועה? אנרגיה סולרית היא בלי ספק המענה לשאלה זו. במאמץ מינימלי, וכיום גם באמצעות לקיחת הלוואה ללא ריבית באמצעות תכנית מיוחדת של מפעל הפיס, ניתן להתקין פנלים סולריים במקומות רבים בעיר.
הגגות מחכיםהגגות מחכים
הגגות מחכים
(צילום: חורחה נובומינסקי)
על גגות של מבני ציבור, על מוסדות חינוך כבתי ספר וגני ילדים, על גגותיהם של המרכזים המסחריים ועוד. כן ניתן להתקין משטחים פוטו וולטאים במגרשי חנייה, שכיום לא מעניקים שום יתרון למעט חנייה. התקנתם במגרשי חנייה גדולים תביא גם רווח כפול של צל למכוניות החונות שם ותחסוך דלק רב לתושבי העיר וזיהום אוויר הנובע מצריכתו לשם קירורן.
כמדומני שההחמצה הגדולה ביותר מגיעה מכיוונו של מרכז ליגד, שם הוקמו מרכזים לוגיסטיים, מרלו"גים אדירי ממדים, שהיה ניתן להתקין על גגותיהם ועל קירותיהם הדרומיים משטחים משמעותיים של פנלים סולריים. הדבר אומנם מחייב היערכות מנהלית ולוגיסטית מעט שונה, אך בהחלט בר ביצוע, בעיקר ביחס למבנים עתידיים במרכז זה ובמרכז הקניות בישפרו.
כך גם ביחס לתכנית המתאר העתידית של העיר מודיעין האמורה להגדיל את מספר תושבי העיר מכ-100 אלף כיום לרבע מיליון בתוך כעשרים שנה. כרגע, ההתייחסות לאנרגיה סולרית בתכנית המתאר הינה בלתי מחייבת ורפת לשון.
אני קורא כאן לעירייה, למתכנני העיר ולראש העיר לפעול להכנסת אנרגיה סולרית בכל מקום אפשרי בעיר, ובוודאי בתכנית המתאר העתידית של מודיעין.
בצורה כזו תרוויח העיריה תקציב זמין לאורך זמן ותפחית את השפעתה של העיר על החרפת משבר האקלים המאיים על עתידנו. אנחנו מבקשים שינוי ואנחנו גם רוצים לראות אותו!
גדעון בכר, חבר עמותת תושבים משפיעים במודיעין

פרסום ראשוני: 07:42 , 12.03.20